Avkcijska hiša Christie’s v New Yorku bo novembra dala na dražbo portret Jeana-Michela Basquiata. Slika, poimenovana Brez naslova, sodi med najbolj impresivna in izjemna dela tega ikoničnega umetnika. Basquiat je portret naslikal leta 1982, ko je bil star 22 let. Od začetka 90. let minulega stoletja je v zasebni zbirki.
Za sliko Brez naslova se nadejajo iztržiti med 20 in 30 milijoni ameriških dolarjev, s čimer bi postavila nov dražbeni rekord za delo na papirju, piše spletni portal Art Daily.
Basquiat (1960-1988) je herojski status svojih upodobljencev pogosto nakazal s tem, da jim je na glavo posadil krono, ali jim naslikal avreolo. Upodobljenca na pričujoči sliki, ki jo je verjetno navdihnilo umetnikovo potovanje v Italijo med letoma 1981 in 1982, pa krasi lovorov venec, simbol zmagoslavja, časti in zmage v grški in rimski mitologiji.
Po besedah predsednika oddelka za umetnost 20. in 21. stoletja pri Christie’s Alexa Rotterja je pričujoči portret najboljše Basquiatovo delo na papirju, kar jih je kdaj videl in je izjemno pomembno. “Obraz figure izžareva moč. Gre za Basquiata v njegovi najboljši podobi,” je dodal.
Vodja dražbe Kat Widing pa je povedala, da želijo na dražbi ponuditi najbolj prelomna dela zadnjih petdesetih let ter da je vsako delo premišljeno izbrano tako, da predstavlja močno umetnost našega časa.
Na dražbi, ki bo 21. novembra v Rockefellerjevem centru, bodo ponudili tudi skulpturo z naslovom Fantazija letenja (Flight Fantasy) Davida Hammonsa s konca 70. let minulega stoletja, za katero se nadejajo iztržiti dva do tri milijone dolarjev. Delo, ki je bilo med prvimi v seriji, je nastalo po naročilu letališča Hartfield-Jackson v Atlanti.
Med zanimivejšimi deli bosta tudi Buča Yayoi Kusama (od šest do osem milijonov dolarjev), največja skulptura, ki bo doslej ponujena na dražbi, ter Mesar in policist (od štiri do šest milijonov dolarjev), platno Cecily Brown iz leta 2013, še piše Art Daily.