Žalska občina nadaljuje sanacijo po predlanski ujmi

Žalska občina je novelirala seznam ukrepov za odpravo škode po poplavah iz avgusta 2023. Od 24 projektov, uvrščenih na seznam, jih za izvedbo ostaja še 10. Kot so za STA povedali na občini, bodo letos izvedli sanacijo dveh plazov v Podkraju in enega v Zavrhu pri Galiciji.

Občinske strokovne službe si intenzivno prizadevajo pridobiti soglasje lastnika zemljišča v Podkraju, da bi lahko izvedli sanacijo tamkajšnjih dveh plazov po javnem naročilu objavljenem decembra lani. Vrednost sanacije teh dveh plazov je 320.000 evrov. Vrednost del za sanacijo plazu v Zavrhu pri Galiciji na podlagi istega razpisa je medtem ocenjena na 300.000 evrov.

Ocenjena škoda po vodni ujmi na celotnem območju občine Žalec je znašala 44 milijonov evrov. Iz predhodnega programa za odpravo posledic poplav je občina prejela 2,1 milijona evrov. Za zdaj je bilo porabljenih 696.000 evrov, z javnim naročilom iz decembra lani pa je torej predvidena še poraba 620.000 evrov.

Po navedbah občine so trije sanacijski projekti, vredni več kot milijon evrov, medtem v potrjevanju na državni tehnični pisarni, dva pa imata status čakanja. Kdaj se bo začela izvedba teh projektov, je torej odvisno od državne tehnične pisarne, ki mora projekte potrditi, in od ministrstva za naravne vire in prostor, ki zagotavlja proračunska sredstva za sanacijo.

Doslej je žalska občina prejela pozitivne recenzije za sanacijo petih plazov v vrednosti 750.000 evrov.

Občina je sicer na prioritetni seznam ukrepov za sanacijo škode na komunalni infrastrukturi in plazovih, ki ogrožajo objekte, uvrstila 24 projektov. Nekaj sanacij, za katere ni bilo treba izdelati projektne dokumentacije, je bilo izvedenih interventno. Za zahtevnejše sanacije pa je bila naročena projektna dokumentacija z geološkimi in geomehanskimi raziskavami, predvsem za sanacije plazov na cestah in plazove, ki ogrožajo stanovanjske objekte.

Na vprašanje, kje se zatika pri prijavi in izvedbi sanacijskih projektov, so na občini odgovorili, da se je prva težava pojavila pri rokih za izdelavo ustreznih projektov, ker je bilo število ustrezno usposobljenih projektantov omejeno.

Projektanti so bili tako preobremenjeni in občine do rešitev niso mogle priti v želenem času. Potem je sledil še postopek recenzije dokumentacije pri Državni tehnični pisarni, ki je bila prav tako močno kadrovsko podhranjena, zato so recenzije trajale tudi po več mesecev, celo okoli pol leta. Po oceni občine se ministrstvo za naravne vire in prostor trudi to izboljšati, a zadeve še vedno trajajo predolgo.

Na žalski občini so ob tem izpostavili, da jih leta 2023 niso prizadele samo avgustovske poplave in plazovi, ampak tudi julijska neurja. Takrat se je na omrežju javnih cest in ob objektih prav tako sprožilo kar nekaj plazov.

K sanaciji so že pristopili, prav tako so na ministrstvo za naravne vire in prostor že podali zahtevek za dodatna sredstva, vendar odgovora že dva meseca niso prejeli. Tako Občina Žalec trenutno v celoti iz lastnih sredstev zagotavlja finančna sredstva v višini 300.000 evrov.

Zaradi teh neurij bi bilo treba sanirati še cesto Hramše-Dobrna, ki je ocenjena na 800.000 evrov, in Griže-Matke, kjer je vrednost del ocenjena na 600.000 evrov. A občina tega iz lastnih sredstev ne bo zmogla narediti v celoti, zato bodo nujna tudi državna sredstva, so še dejali na žalski občini.

Back to top button