Tečaji na newyorških borzah na začetku današnjega trgovanja nimajo enotne smeri, se pa gibljejo blizu izhodišč. Vlagatelji po poročanju francoske tiskovne agencije AFP tehtajo možnosti glede novih spodbud za kitajsko gospodarstvo, pomen političnih napetosti v Franciji in obete glede nadaljnjega gibanja obrestnih mer v ZDA.
Indeks Dow Jones je bil po prve pol ure trgovanja 0,19 odstotka pod izhodiščem, širši indeks S&P 500 je beležil 0,05-odstotni padec, tehnološki indeks Nasdaq pa 0,05-odstotno rast.
Indeksi na evropskih borzah se zvišujejo, a so vlagatelji previdni. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je bil sredi dneva 0,29 odstotka nad izhodiščem, frankfurtski DAX je pridobival 0,07 odstotka, pariški CAC 40 pa 0,03 odstotka. V Londonu se je indeks FTSE 100 doslej zvišal za 0,63 odstotka.
Analitiki pričakujejo, da bo ameriška centralna banka Federal Reserve ta mesec posegla po novem znižanju obrestnih mer, kitajski politični vrh pa naj bi o novih ukrepih v spodbudo okrevanju tamkajšnjega gospodarstva razpravljal prihodnji teden.
Francoski poslanci bodo medtem o nezaupnici vladi premierja Michela Barnierja razpravljali in glasovali v sredo. Padec francoske vlade bi po oceni Reutersa ustvaril pomembno politično praznino v srcu Evrope, kjer se na volitve pripravljajo že v Nemčiji, in to le nekaj tednov pred vrnitvijo novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa v Belo hišo.