Vlada je danes potrdila več predlogov zakonov, potrebnih za pristop Slovenije k Evropski vesoljski agenciji (Esa), med njimi o ratifikaciji konvencije o ustanovitvi Ese in ratifikacije sporazuma med vlado in Eso o pristopu Slovenije h konvenciji, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom).
Sporazum o pristopu Slovenije h konvenciji o ustanovitvi Ese se sklepa z namenom vzpostavitve pogojev, z izpolnitvijo katerih bo Slovenija postala članica Ese in država pogodbenica konvencije, so v Ukomu povzeli ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.
Sporazum tako vodi k polnopravnemu članstvu Slovenije v Esi, ki prinaša enakopravno sodelovanje z drugimi članicami pri sprejemanju bistvenih odločitev, povečanje prepoznavnosti Slovenije v svetu kot čedalje pomembnejšega akterja v mednarodnem vesoljskem sektorju, možnosti za sodelovanje v programih, v katerih slovenski vesoljski sektor doslej ni mogel sodelovati, ter dodatno odprta vrata za sodelovanje s podjetji držav članic Ese in drugih držav, tudi za komercialne projekte, so našteli na ministrstvu.
Ob pristopu h konvenciji bo Slovenija po njihovih navedbah izplačala posebno plačilo v višini 1,7 milijona evrov, in sicer v enem obroku v letu 2025. Letni prispevek Slovenije k obveznim aktivnostim za leto uveljavitve sporazuma bo določen s pravili, ki veljajo za članice.
Za prvo leto se bo po potrebi znižalo po načelu časovne porazdelitve glede na dan veljavnosti sporazuma. 45 odstotkov tega prispevka ali 750.000 evrov bo v obdobju vključevanja uporabljenih za t. i. shemo industrijskih spodbud. Vplačila v Eso naj bi se v približno 80 odstotkih povrnila slovenskim podjetjem in raziskovalnim institucijam v obliki projektov.
Ob vstopu Slovenije v Eso je poleg ratifikacije sporazuma med vlado in Eso v zvezi s pristopom Slovenije h konvenciji potrebna tudi ratifikacija same konvencije o ustanovitvi Ese. Zato je vlada danes določila še predlog zakona za ta korak.
Obenem je določila tudi besedilo predloga zakona o ratifikaciji sporazuma med državami pogodbenicami konvencije in Eso o varovanju in izmenjavi tajnih podatkov.
Esa je svetovno priznana medvladna organizacija, katere namen je izključno v miroljubne namene zagotavljati in spodbujati sodelovanje med evropskimi državami na področju vesoljskih raziskav in tehnologij.
Agencija pripravlja in izvaja industrijsko politiko, ki je namenjena izpolnjevanju zahtev evropskega in usklajenih nacionalnih vesoljskih programov ter povečanju globalne konkurenčnosti evropske industrije. Pri tem mora zagotoviti enakopravno sodelovanje držav članic, glede na njihov finančni prispevek pri izvajanju vesoljskega programa in s tem povezanim razvojem vesoljske tehnologije.
Izvajanje industrijske politike mora biti v skladu z načeli proste konkurence, razen kadar to ni združljivo z drugimi opredeljenimi cilji industrijske politike, so še izpostavili na pristojnem ministrstvu.