Velenjski župan ustanovil delovno skupino za spremljanje prestrukturiranja

Velenjski župan Peter Dermol je ustanovil delovno skupino za spremljanje prestrukturiranja na območju Mestne občine Velenje. Skupina združuje predstavnike različnih področij, ki bodo spremljali aktivnosti ter podajali predloge za napredek prestrukturiranja. S tem bodo po navedbah župana prispevali k še bolj uspešni preobrazbi regije.

Kot so danes sporočili z velenjske občine, so se člani skupine na torkovem uvodnem sestanku seznanili s sprejetimi nacionalnimi dokumenti, ki so podlaga za zagotavljanje prestrukturiranja in pravičnega prehoda.

Prav tako so bili predstavljeni vsi ključni projekti prestrukturiranja, ki so v pristojnosti lokalne skupnosti in so bili v območnem načrtu za pravični prehod Savinjsko-šaleške (Saša) regije potrjeni in predstavljajo pomembno podporo razvoju gospodarstva ter zeleni preobrazbi daljinskega ogrevanja, navajajo na velenjski občini.

Člani skupine so v razpravi izpostavili pomanjkanje jasne odgovornosti pri izvedbi prestrukturiranja, predvsem pomanjkanje enotnega posredniškega organa, ki bi celovito usklajeval proces na državni ravni.

Izrazili so potrebo po pripravi akcijskega načrta za naslednjo finančno perspektivo. V ospredju razprave je bila tudi zakonodajna ureditev prestrukturiranja, pri čemer so člani izrazili zaskrbljenost in razočaranje zaradi zamud pri sprejemanju ključnih zakonov, kot sta zakon o razvojnem prestrukturiranju Saša regije in zakon o zapiranju Premogovnika Velenje.

Enotni pa so si bili, da je nujno potrebno na vseh ravneh storiti vse, da se v čim krajšem času sprejme ustrezna zakonodaja.

Delovna skupina za spremljanje procesa prestrukturiranja na območju velenjska občine, ki jo vodi Dermol, je sestavljena iz predstavnikov sveta Mestne občine Velenje, izobraževalnih institucij, mladih, gospodarstva, finančnih institucij, sindikatov in aktivnih predstavnikov civilne družbe.

Namen je vzpostavljanje dialoga z različnimi deležniki za spodbujanje sodelovanja in zagotavljanja učinkovitega prestrukturiranja. Skupina med drugim spremlja aktivnosti pri prestrukturiranju regije, napredek pri prehodu na nove gospodarske in družbene dejavnosti ter energetske rešitve.

Prav tako skupina zbira pobude in predloge različnih deležnikov, prepoznava tveganja in izzive ter pripravlja predloge za izboljšanje ukrepov glede na trenutne razmere in razvojne priložnosti. S tem je po oceni velenjske občine vzpostavljen trden mehanizem za podporo procesu prestrukturiranja, ki bo zagotovil preglednost, usklajenost in učinkovitost izvedenih ukrepov.

Dermol je skupaj s sodelavci iz občinske uprave, Razvojne agencije Savinjsko-šaleške regije in Komunalnega podjetja Velenje članom skupine predstavil ključne dokumente, možnosti in težave, s katerimi se srečujemo pri procesu prestrukturiranja.

Delovna skupina se bo sestajala najmanj trikrat letno, po potrebi pogosteje. Na sestanke bodo povabljeni tudi predstavniki drugih deležnikov, ki so neposredno ali posredno vključeni v proces prestrukturiranja, s ciljem zagotavljanja usklajenih in celovitih rešitev. Člani delovne skupine se bodo ponovno sestali čez dva meseca.

Back to top button