Zakon za prehodno financiranje Teša, ki ga bo DZ obravnaval prihodnji teden, mora biti po mnenju občine Velenje usklajen z nacionalno strategijo za izstop iz premoga, v kateri je zapisana opustitev pridobivanja premoga v velenjskem rudniku do leta 2033. Lokalni skupnosti pa naj imata pravico sami izbrati način zagotavljanja toplotne oskrbe.
Predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega prehoda iz premoga določa, da bo Termoelektrarna Šoštanj (Teš) v obdobju treh kurilnih sezon izvajala gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje v občinah Velenje in Šoštanj. DZ ga bo po nujnem postopku obravnaval prihodnji četrtek.
Predlog zakona, ki nadomešča prejšnji osnutek zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini, je vlada potrdila 28. novembra. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je takrat povedal, da se bo s tem Teš izognil stečaju, v Šaleški dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira za zagotavljanje toplote.
Danes so iz Mestne občine Velenje sporočili, da mora biti vsebina zakona usklajena z nacionalno strategijo za izstop iz premoga in ostalimi povezanimi zakonskimi rešitvami, ki predvidevajo opustitev premoga do leta 2033. V njem mora biti torej določena letnica izvajanja gospodarske javne službe do 31. decembra 2032.
Lokalni skupnosti morata imeti ob tem pravico sami izbrati način zagotavljanja toplotne oskrbe in model izvajanja javne službe oskrbe s toploto, so še prepričani na velenjski občini. Prav tako pričakujejo, da se bodo pri umeščanju proizvodnih virov vključile tudi enote urejanja prostora znotraj območja mestne občine Velenje.
Vlada pripravlja še dva ključna zakona za prestrukturiranje regije, torej zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije. DZ bi ju moral sprejeti v štirih mesecih od uveljavitve prehodnega zakona, menijo v Velenju.