V Velenju se je danes začela dvodnevna konferenca v sklopu 5. letnega političnega dialoga premogovnih regij znotraj EU v prehodu, ki ga v sklopu pobude za premogovne regije v prehodu organizira Evropska komisija. Uvodnega dne se je udeležil tudi izvršni podpredsednik Evropske komisije za evropski zeleni dogovor Maroš Šefčovič.
Kot je ob zaključku dopoldanske razprave poudaril Šefčovič, so tovrstna srečanja zelo koristna za vse udeležence, saj si župani in predstavniki različnih regij lahko izmenjajo izkušnje in s tem pri načrtovanju svojih projektov dosežejo boljše rezultate.
“Zelo sem bil vesel, da so bili mnogi udeleženci s svojimi idejami za prehod iz premogovniškega in degradiranega okolja tudi danes zelo podobnih mnenj kot pred sedmimi leti, ko sem razpravo spremljal v Šleziji na Poljskem. V središču pogovorov je bilo vprašanje, kaj storiti z regijo, kjer je tisoče ljudi zaposlenih v premogovništvu, kjer je okolje zelo degradiran in kjer mlade družine preprosto ne želijo več živeti zaradi onesnaženosti,” je dejal Šefčovič.
Po njegovih besedah na te regije ne smemo pozabiti in je treba razviti mehanizme, ki jim bodo pomagale pri tranziciji. Nekatere rešitve so bile v preteklosti že ponujene, udeleženci tokratnega posveta pa so Bruselj pozvali, da mehanizmi, ki spodbujajo kakovosten prehod premogovniških regij, ostanejo tudi v naslednjem večletnem proračunu EU, saj je procese v uniji treba zaključiti v smeri izboljšanja infrastrukture in oblikovanja novih delovnih mest za mlade generacije.
Letošnje srečanje je bilo po njegovem prepričanju še posebej dobro časovno usklajeno, saj bodo prihodnje leto v Bruslju po letošnjih evropskih volitvah začeli pripravljati prva izhodišča evropskega proračuna v obdobju 2028-2034 in postavljati prioritete.
Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je poudaril, da je zeleni prehod za Evropo, Slovenijo in tudi za Velenje neizbežen. “Zato moramo poskrbeti, da bo prehod predvsem v teh regijah za sedanje in bodoče generacije priložnost; priložnost za nove zaposlitve ter za kakovostno in polno življenje v domačem kraju,” je dejal Jevšek.
Kot je dejal, je denar za zeleni prehod in prestrukturiranje zagotovljen. Za zasavski in šaleški del Slovenije je po njegovih besedah iz sklada EU za pravični prehod že zagotovljenih 250 milijonov evrov, ki so že v fazi porabe. Ob tem pa je poudaril, da denar ne pomaga, če ljudje ne bodo verjeli, da so ti projekti za njih dobri.
Njegovo ministrstvo skupaj z ministrstvom za naravne vire in prostor v sodelovanju z drugimi resorji in lokalnimi skupnostmi pripravlja bistvena zakonska predloga za izstop iz premoga – predlog zakona o zapiranju Premogovnika Velenje in predlog zakona o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije. Po besedah Jevška bosta osnutka zakonov pripravljeni do konca leta.
Državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Miran Gajšek je ob tem spomnil, da so s projekti prestrukturiranja dolžni naslednji generacijam zagotoviti delo in kakovostno življenje z novimi in času primernimi gospodarskimi dejavnostmi.
“Smo sredi programskega obdobja 2021-2027 in zelo zahtevni cilji, ki jih imamo EU, Slovenija ter mesta in regije do leta 2030 in naprej v smeri okoljskega razvoja, se ne bodo zgodili, če ne bomo že zdaj začeli delovati drugače. In to smo tudi začeli,” je dejal Gajšek, ki je izpostavil še nujnost razvoja prometne infrastrukture do regij v tranziciji.
Velenjski župan Peter Dermol se je Evropski komisiji in vladi zahvalil za podporo pri zelenem prehodu, ki predvideva opuščanje premoga. Predstavil je glavne projekte, ki jih v regiji že izvajajo, pa tudi izzive, s katerimi se regija sooča.
Ob tem je opozoril na kratke roke za izvedbo projektov v praksi ter na nujnost ohranitve sklada za pravični prehod, ki je namenjen premogovnim regijam, tudi v naslednjem finančnem obdobju EU.