V teku zaključne priprave na alpsko konferenco

V Novi Gorici se v tem tednu sestaja stalni odbor alpske konference. Navzoče je v sredo nagovoril tudi župan mestne občine Nova Gorica Samo Turel, ki je v ospredje postavil zgledno sodelovanje s sosednjo Italijo. Ta bo na januarski alpski konferenci od Slovenije prevzela predsedovanje Alpski konvenciji.

Mesti Nova Gorica in Gorica bosta leta 2025 postali prva čezmejna Evropska prestolnica kulture v zgodovini, tako da je zgledno sosedsko čezmejno sodelovanje postalo brezmejno. Župan Turel povezave z varstvom okolja, kulturo bivanja, vzgojo mladih vidi kot edino pravo pot tudi v prihodnje, so povzeli na ministrstvu za naravne vire in prostor.

Delegati osmih držav pogodbenic in Evropske komisije ter uradni opazovalci Alpske konvencije pod predsedstvom Emila Ferjančiča z ministrstva za naravne vire in prostor razpravljajo o predlogih poročil in priporočil, katere pripravo je vodilo slovensko predsedovanje.

V zadnjih dveh letih se je Slovenija osredotočila na tri prednostna področja, in sicer na kakovost življenja, ki je bila tema 10. poročila o stanju Alp, na izobraževanje o podnebnih spremembah v Alpah s priporočili za vključevanje v formalno izobraževanje in na biotsko raznovrstnost, so v današnjem sporočilu za javnost spomnili na ministrstvu.

Slovenije je za slednje pripravila poročilo s skupno vizijo o izvajanju ciljev globalnega okvira za biotsko raznovrstnost na območju Alp ter priporočili za pripravo akcijskega načrta za alpsko biotsko raznovrstnost, medtem ko so cilj poročila o kakovosti življenja v Alpah nova spoznanja na področju kakovosti življenja ter skupni pristop za delo s tem konceptom v alpskem prostoru.

Za prednostno nalogo izobraževanja o podnebnih spremembah pa je Slovenija zbrala in predstavila obstoječe primere dobre prakse izobraževanja o podnebnih spremembah v šolah po Alpah, so pojasnili.

Stalni odbor bo po napovedih ministrstva obravnaval še predloge prednostnih nalog prihodnjega italijanskega predsedovanja Alpski konvenciji v letih 2025 in 2026, med drugim ohranjanje alpske biotske raznovrstnosti, prilagajanje podnebnim spremembam in izobraževanje, alpska kultura ter sodelovanje z drugimi gorskimi regijami.

Enajsto poročilo o stanju Alp pa bo obravnavalo alpske ledenike, permafrost in vodni cikel.

Slovenija bo dvoletni mandat predsedovanja zaključila na ministrski konferenci 22. januarja 2025 na Brdu pri Kranju, ko bo predsedovanje predala Italiji.

Back to top button