
Mednarodna bančna skupina Unicredit, ki je navzoča tudi v Sloveniji, je lani ustvarila 23,3 milijarde evrov čistih prihodkov, kar je 26 odstotkov več kot predlani. Čisti dobiček se je več kot podvojil in se povzpel na 8,6 milijarde evrov. Skupina je s tem dosegla rekordne rezultate.
Unicredit banka Slovenija je lani zabeležila 112,8 milijona evrov prihodkov, kar je 46,7 odstotka več kot predlani. Čisti dobiček je dosegel 44,8 milijona evrov, medtem ko je leta 2022 znašal nekaj manj kot 20 milijonov evrov. Čiste obresti so se povečale za 86,3 odstotka na 89,2 milijona evrov. Krediti strankam so zrasli za 7,7 odstotka, depoziti pa za 16,6 odstotka, so danes sporočili iz banke.
Rezultati skupine po njihovih navedbah kažejo na uspešno preoblikovanje skupine. “Unicredit je v letu 2023 ustvaril rekordni čisti dobiček. Lansko zadnje četrtletje je bilo 12. zaporedno četrtletje kakovostne rasti, kar je dokaz dobrega strateškega načrta. Ta ponazarja, kaj lahko dosežemo, če v središče postavimo stranke in se osredotočimo na preobrazbo. K uspehu je prispevalo poslovanje v vseh 13 državah,” je dejal prvi mož skupine Andrea Orcel.
Skupina je poleg v Sloveniji navzoča v Italiji, Nemčiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini, Bolgariji, na Hrvaškem, Češkem, Slovaškem in Madžarskem, v Romuniji, Rusiji in Srbiji. Z mrežo predstavništev in podružnic storitve nudi še v dodatnih 16 državah po svetu.
Lani so se stroški skupine v medletni primerjavi znižali za odstotek na 9,5 milijarde evrov, kar po navedbah vodstva potrjuje, da so sposobni ohranjati stroške kljub inflacijskim pritiskom, hkrati pa zaščititi rast prihodkov. Rezervacije za morebitne izgube pri posojilih so v četrtem četrtletju lanskega leta znašale 300 milijonov evrov oz. 28 bazičnih točk stroškov tveganja.
Lani so se skupni prihodki medletno povečali za 17,3 odstotka na 23,8 milijarde evrov. Čiste obresti so se zvišale za nekaj manj kot tretjino na 14 milijard evrov, opravnine pa znižale za okoli dva odstotka na 7,5 milijarde evrov.
V zadnjem četrtletju so se čisti prihodki od obresti v medletni primerjavi povečali za 5,7 odstotka, predvsem zaradi višjih obrestnih mer in upravljanja prenosa vlog. Opravnine so bile nižje za 0,6 odstotka, predvsem zaradi znižanja provizij za tekoče račune v Italiji in višjih stroškov listinjenja. Brez upoštevanja teh dejavnikov so bile višje za 3,5 odstotka, so navedli v Unicreditu.