Thyssenkrupp zaradi nizkih cen jekla v rdečih številkah

Nemški industrijski koncern Thyssenkrupp je tudi na začetku svojega novega poslovnega leta čutil posledice slabotnega povpraševanja in nižjih cen jekla. Prvo četrtletje, od lanskega oktobra do decembra, je končal z izgubo. Znašala je 314 milijonov evrov, potem ko je v enakem obdobju leto prej beležil 75 milijonov evrov dobička.

Padajoče cene in manjše povpraševanje v jeklarski dejavnosti, zlasti s strani avtomobilskih proizvajalcev, so povzročili, da se je četrtletni dobiček pred obrestmi in davki (EBIT), prilagojen za posebne učinke, zmanjšal za polovico na 84 milijonov evrov.

Zaradi zmanjšanega povpraševanja in nižjih cen se je zmanjšala tudi prodaja, in sicer za devet odstotkov na nekaj manj kot 8,2 milijarde evrov. To je pod pričakovanji analitikov, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Glede prodaje in rezultatov v poslovnem letu 2023/24 je vodstvo zdaj bolj pesimistično. Prodaja bo verjetno na približno enaki ravni kot v lanskem poslovnem letu, so sporočili, potem ko so v prejšnjih napovedih predvidevali rahlo rast. Zaradi odpisov, ki jih je bilo v prvem četrtletju za 200 milijonov evrov, ob koncu leta tudi ne pričakujejo več skromnega dobička, pač pa le še izravnan rezultat.

Lansko poslovno leto je Thyssenkrupp sklenil z okoli dve milijardi evrov čiste izgube, za kar je bil kriv obsežen, 1,2 milijarde evrov vreden odpis premoženja v njegovi jeklarski podružnici Steel Europe.

Thyssenkrupp, ki je bil nekoč simbol nemške industrijske moči, se v zadnjih letih spopada s problematiko padajočih cen, visokih stroškov energije in konkurence azijskih tekmecev. Poskuša se preusmeriti na podnebno nevtralno proizvodnjo, torej brez izgorevanja fosilnih goriv, vendar pa so za to potrebne velike naložbe.

Back to top button