Več sto ljudi je danes protestiralo pred srbskim ustavnim sodiščem, ki je danes odločilo, da je vladna uredba o ustavitvi projekta Jadar neustavna, poročajo mediji v Srbiji. Okoljski aktivisti menijo, da želi srbska vlada na ta način oživiti sporni projekt avstralskega rudarskega velikana Rio Tinto za pridobivanje litija.
Po navedbah družbe Rio Tinto se na območju mesta Loznica v dolini reke Jadar na zahodu Srbije nahajajo zaloge litija, ki so med večjimi v Evropi. Gre za strateško dragoceno kovino, ki je bistvenega pomena za proizvodnjo baterij za električna vozila.
Projektu pridobivanja litija, v katerega je bil Rio Tinto pripravljen vložiti 2,4 milijarde dolarjev, so ostro nasprotovali okoljevarstveniki in del civilne družbe. Posledično je srbska vlada v začetku leta 2022 razveljavila sprejeti prostorski načrt za rudnik in projekt ustavila.
Srbsko ustavno sodišče je danes v svoji uradni odločitvi, ki jo povzema portal N1 Srbija, navedlo, da ne more zaključiti, da vlada ni bila pristojna za izdajo uredbe o prenehanju veljavnosti uredbe, s katero je bil določen prostorski načrt za rudnik. Je pa presodilo, da je vlada prekoračila svoje pristojnosti s tem, ko je uredbo sprejela na način, ki ni v skladu z ustavo ter zakonom o vladi in zakonom o presoji vplivov na okolje.
Okoljski aktivisti so prepričani, da gre za še en poskus oblasti, da bi oživile načrt podjetja Rio Tinto za pridobivanje litija v Srbiji, čeprav so ga pred tem ustavile.
Tedanja srbska premierka Ana Brnabić je že v začetku leta izjavila, da projekt družbe Rio Tinto na zahodu države podpira. Dodatno zaskrbljenost javnosti in novi val protestov pa je sprožila izjava srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki je junija v intervjuju za Financial Times dejal, da bi rudnik litija na podlagi novih zagotovil Ria Tinta lahko začeli graditi že leta 2028.
Po podatkih družbe Rio Tinto bi rudnik v Jadarju lahko proizvedel 58.000 ton litija letno, kar bi zadostovalo za 1,1 milijona vozil ali za 17 odstotkov evropske proizvodnje električnih vozil, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Rudarski velikan je nedavno objavil tudi študijo o vplivih na okolje, s katerim naj bi odpravil pomisleke. V njej je navedel, da se bo podjetje opiralo na varno, zanesljivo in preizkušeno tehnologijo, ter zanikal navedbe, da bo projekt škodoval vodnim virom, prsti, biotski raznovrstnosti, kakovosti zraka in zdravju ljudi.