Ruska centralna banka je ključno obrestno mero danes zvišala za tri odstotne točke na 21 odstotkov, kar je največ v več kot 20 letih. Kot so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP opozorili v banki, inflacijski pritiski ostajajo veliki; septembra je bila letna stopnja inflacije 8,6-odstotna.
“Potrebno je nadaljnje zaostrovanje denarne politike, da bi zagotovili vrnitev inflacije na ciljno raven in zmanjšali inflacijska pričakovanja,” so v izjavi, ki jo je povzela AFP, zapisali v centralni banki.
Cilj centralne banke je štiriodstotna inflacija. Po ocenah bi lahko letos presegla sedem odstotkov.
Za inflacijo so v banki okrivili visoko državno porabo. Če se rast cen ne umiri, bi lahko sledilo novo zvišanje ključne obrestne mere, so napovedali. “Dodatna fiskalna poraba in s tem povezana širitev zveznega proračunskega primanjkljaja v letu 2024 spodbujata inflacijo,” so zapisali.
Rusija je po napadu na Ukrajino močno povečala javne izdatke. Prihodnje leto naj bi samo obrambne izdatke povečala za 30 odstotkov, s čimer bi za obrambo namenjala več kot za socialne izdatke in izobraževanje skupaj.
Današnje zvišanje ključne obrestne mere je še eno v nizu. Nekaj dni po ruskem napadu na Ukrajino je ruska centralna banka v odzivu na sankcije Zahoda proti Rusiji ključno obrestno mero zvišala na 20 odstotkov. Ko so v banki ocenili, da je rusko gospodarstvo dovolj odporno na sankcije, so obrestno mero postopno znižali na 7,5 odstotka. Nato so jo znova začeli zviševati.