Primorsko gospodarstvo kljub mednarodnim gospodarskim težavam dobro posluje

Primorsko gospodarstvo je v dobri kondiciji, posebej dobro gre logistiki in turizmu. Po mnenju analitika Gospodarske zbornice Slovenije Bojana Ivanca je največja ovira za razvoj pomanjkanje ustreznega prostora za širitev. Rešitev vidi v premišljenem načrtovanju in podpori države pri umeščanju industrijskih con in poslovnih objektov v prostor.

Kot je Ivanc povedal na nedavnem srečanju gospodarstvenikov Primorske v Ajdovščini, so v zadnjem letu med panogami na Primorskem najbolje poslovali v logistiki in turizmu. Ob tem je opozoril na heterogenost Primorske; po njegovih podatkih tako severna Primorska v mnogih kazalcih prehiteva južno Primorsko in primorsko-notranjsko regijo.

“Kljub težkim svetovnim gospodarskim razmeram je primorsko gospodarstvo uspešno zaključilo lansko leto. Menim pa, da bo v novem letu precej izzivov, ki ga čakajo, saj svetovno gospodarstvo pada, celotne branže so v težavah. Mislim pa, da je vlada razumela in slišala gospodarstvo, ki je precej glasno, da smo se začeli vsaj pogovarjati na pravi način,” je ob robu dogodka za STA dejal predsednik severnoprimorske gospodarske zbornice Boštjan Jerončič.

Nekaj podjetij v regiji se je sicer v zadnjem obdobju znašlo v težavah, nekatera so prisiljena tudi odpuščati, je spomnil Jerončič. Vendar je pomanjkanja delavcev še vedno več od povpraševanja gospodarstva, zato nova zaposlitev za tiste, ki so izgubili delo, ne bi smele biti vprašljive, je dodal.

Predstavniki gospodarskih družb so na srečanju sicer znova opozorili na po njihovem prepričanju previsoko obdavčitev poslovanja in stroškov dela. Opozorili so, da je davčna politika eden ključnih dejavnikov konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in da so nujne reforme, ki bodo podjetjem omogočile lažje poslovanje ter kreiranje novih delovnih mest.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež je dejal, da so visoka pričakovanja gospodarstva razumljiva, potrebuje pa tudi večjo predvidljivost. Izpostavil je pomen podjetij v dejavnostih z visoko dodano vrednostjo. “Ravno ta podjetja so paradni konji tega območja in tem mora tako nacionalna kot lokalna raven pomagati, da bodo še boljši,” je dejal. Kot primer dobrega podpornega okolja je izpostavil Občino Ajdovščina, ki jo vidi kot zgled uspešnega povezovanja podjetništva in lokalnih oblasti.

Predstavniki vseh treh primorskih gospodarskih zbornic so sicer pred letom dni sprejeli skupno t. i. lipiško izjavo, s katero so opozorili na šest ključnih področij, s katerimi se sooča primorsko gospodarstvo. To so stabilno gospodarsko okolje, kadrovske potrebe, prenovo šolskega sistema, ugodnejši plačni sistem, decentralizacijo države in odpravo birokratskih ovir.

Back to top button