Predsednik münchenskega inštituta Ifo Clemens Fuest se zavzema za preobrat v nemški gospodarski politiki. Na gospodarskih razpravah v Münchnu je predstavil agendo rasti 2030, pri čemer je poudaril, da je treba predvsem spodbujati naložbe, povečati učinkovitost ter prilagoditi davčne in transferne sisteme, so sporočili z Ifa.
“V luči novih geopolitičnih tveganj, vse večjih podnebnih sprememb in pomanjkanja gospodarskega zagona se Nemčija sooča z velikimi izzivi in veliko vprašanj je treba zdaj obravnavati vzporedno,” je danes dejal Fuest.
Gospodarsko stanje v Nemčiji je slabo, Fuest pa težave vidi predvsem v zmanjševanju bruto dodane vrednosti podjetij, zmanjševanju števila delovnih ur na zaposlenega in upadu investicij podjetij, ki so precej nižje kot leta 2019.
Po Fuestovem mnenju bi morala Nemčija, da bi lahko spet pisala zgodbe o uspehu, narediti napredek pri prilagajanju na globalno segrevanje in hkrati povečati oskrbo z energijo. Povečanje produktivnosti bi morala država po njegovi oceni doseči z uporabo novih tehnologij, kot je umetna inteligenca.
Ponudbo delovne sile bi Fuest stabiliziral s povečanjem priseljevanja delavcev, Nemčija pa naj bi bila preko poglobljenega evropskega enotnega trga, novih trgovinskih sporazumov in boljše obrambne sposobnosti manj dovzetna za geopolitične spremembe.
Zaradi teh ciljev bi bilo po treba, tako Fuest, bistveno spremeniti ekonomsko politiko – državne naložbe bi tako morali preusmeriti v obrambo, izobraževanje, varstvo podnebja in infrastrukturo oziroma stran od socialnih transferjev, subvencij in drugih neprednostnih porab denarja.
Del nove energetske politike bi morala biti tudi jedrska energija, radikalno bi bilo treba zmanjšati birokracijo, davčni sistem pa bi moral razbremenjevati delo in investicije ter obremenjevati potrošnjo in pridobivanje zemljišč, je nanizal Fuest.