
Stopnja inflacije na Kitajskem se je prejšnji mesec zvišala, zaradi praznovanja lunarnega novega leta so namreč Kitajci povečali porabo. Rast cen življenjskih potrebščin je bila januarja 0,5-odstotna, kar je 0,4 odstotne točke več kot decembra lani in največ v zadnjih petih mesecih, so danes sporočili iz državnega statističnega urada.
Inflacija v januarju, ki je letos sovpadal z začetkom dolgih novoletnih počitnic po lunarnem koledarju, je najvišja od avgusta lani, ko je bila 0,6-odstotna. Je tudi višja od napovedi analitikov, ki so se gibale okoli 0,4 odstotka.
Kitajska si že več mesecev trudi povečati porabo in preprečiti deflacijo, saj skromno trošenje, padanje cen nepremičnin in naraščajoči dolg lokalnih oblasti ovirajo gospodarsko rast, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Po podatkih statistikov se je januarja podražilo predvsem blago, povezano s praznovanji za obloženimi mizami. Sveža zelenjava se je medletno podražila za 2,4 odstotka, svinjina pa za 13,8 odstotka. Dražje so bile tudi storitve, povezane s turizmom.
Osnovna inflacija, brez upoštevanja cen hrane in pogonskih goriv, je januarja pospešila na 0,6 odstotka, potem ko se je decembra ustavila pri 0,4 odstotka.
Medtem ko deflacija nakazuje na zniževanje cen blaga, pa to predstavlja grožnjo širšemu gospodarstvu, saj potrošniki v takšnih okoliščinah ponavadi odlagajo nakupe v pričakovanjih dodatnega zniževanja cen.
Pomanjkanje povpraševanja lahko nato prisili podjetja, da zmanjšajo proizvodnjo, ustavijo zaposlovanje ali odpuščajo delavce. Hkrati morajo morda tudi zmanjšati obstoječe zaloge, s čimer se jim ob nespremenjenih stroških zmanjša dobičkonosnost.
Vlada v Pekingu je lani napovedala vrsto ukrepov za spodbude domačemu gospodarstvu, vključno z znižanjem obrestnih mer in preklicem omejitev pri kupovanju stanovanj.