Obnova osrednje ceste na Krasu naj bi bila končana do konca maja 2026

V minulih tednih so začeli obnavljati cesto med Mirnom in Opatjim selom na Krasu, kjer so po uničujočem požaru leta 2022 cestišče ogrožala tudi ožgana drevesa in zemeljski vdori. Kot so za STA potrdili na direkciji za infrastrukturo, bodo gradbena dela na tem odseku trajala še 15 mesecev. Obenem na občini aktivno vodijo več projektov za obnovo.

V sklopu gradbenih del je po pojasnilih direkcije predvidena rekonstrukcija ceste, ureditev priključkov, para avtobusnih postajališč in odvodnjavanja, uredili pa bodo tudi prometno opremo in signalizacijo. Finančna vrednost del je ocenjena na okoli 2,25 milijona evrov in jo v celoti financira direkcija.

Obenem poteka sečnja pogorelega gozda. Na Občini Miren-Kostanjevica so za STA potrdili, da so sečnjo že izvedli na med 130 in 150 hektarjih. “So pa to ocenjeni podatki, saj les še ni odpeljan, zato tudi sečišča še niso prevzeta,” so dodali. Urejeni gozdovi so sicer v celoti v lasti občine.

Poleg tega so na občini na javnem razpisu ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano prejeli 44.000 evrov, ki jih namenjajo za podporo za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov za gradnjo in rekonstrukcijo protipožarnih poti. Ob tem so dobili še 96.000 evrov za postavitev štirih hidrantov.

Na področju izboljšanja požarne varnosti v sklopu občine trenutno poteka več projektov. S projektom Karst Adapt bodo tako v okolici Pomnika miru na Cerju kupili opremo za potrebe občinskega štaba civilne zaščite ter izvedli različna usposabljanja, namenjena občinskemu štabu civilne zaščite ter prostovoljnemu gasilskemu društvu v sodelovanju z ostalimi projektnimi partnerji. Skupna vrednost projekta znaša dober milijon evrov.

V okviru projekta Karst Firewall 5.0 pa načrtujejo nakup različne opreme za izboljšanje varnosti na območju občine in širše, med drugim vrtljivo nadzorno kamero za odkrivanje požarov, profesionalni dron in različno manjšo opremo za potrebe civilne zaščite. “Predviden je tudi ukrep obnove suhih kraških zidov ter pilotna aktivnost, in sicer nakup ograje za pašo koz za potrebe čiščenja območja,” so še pojasnili na občini. Vrednost tega projekta prav tako znaša dober milijon evrov, vodilna partnerica tega projekta pa je Univerza v Benetkah.

Back to top button