Na neformalnem zasedanju Sveta za zunanje zadeve v formatu trgovinskih ministrov so razpravljali o trgovinskih odnosih EU s Kitajsko in državami ASEAN. Poudarili so, da so za odpravo oz. omilitev negativnih učinkov kitajskega gospodarskega modela ključni dialog ter usklajene aktivnosti EU in držav članic.
Zasedanja se je udeležil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan, ki je poudaril, da ima kitajski gospodarski model različne učinke na trgovinske partnerice. “Zato je pomembno, da ukrepanje EU temelji na konkretnih dokazih, na analizah učinkov ter ukrepov na gospodarstvo EU,” so ga povzeli na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.
“Pravilen pristop je konstruktiven dialog, usklajene aktivnosti, iskanje alternativnih rešitev in zmanjševanje tveganj,” je še dejal in povedal, da so slovenska podjetja, ki poslujejo s Kitajsko, zaskrbljena zaradi protiukrepov in dodatnih težav pri dostopu do trga.
Ministri in njihovi namestniki so razpravljali o trgovinskih odnosih med EU in Združenjem držav Jugovzhodne Azije (ASEAN). Do sedaj so bila zaključena pogajanja za sporazum o prosti trgovini s Singapurjem in Vietnamom.
Slovenija se po Židanovih besedah zavzema za zaključek trgovinskih sporazumov, o katerih potekajo pogajanja, ob upoštevanju občutljivosti EU in držav članic. “Sodelovanje in sporazumi z rastočimi gospodarstvi so pomembna priložnost za naše gospodarstvo. V tej luči pozdravljamo nedavno obuditev pogajanj s Filipini in podpiramo nadaljevanje pogajanj z Malezijo,” je dejal in izrazil podporo iskanju različnih alternativnih instrumentov, ki bi poglobili sodelovanje.
Na zasedanju so govorili še o prihodnosti naložbene politike EU. Židan je poudaril, da je v teh sporazumih treba zagotoviti pravno podlago za zaščito vlagateljev in njihovih naložb. “To je treba zagotoviti za slovenska podjetja, ki se želijo širiti na tretje trge, kjer ni stabilnega in predvidljivega naložbenega okolja in obstaja dvom v sodni sistem,” je navedel.