Ministrstvo zadovoljno z izkupičkom zasedanja barcelonske konvencije

Zasedanje barcelonske konvencije v Portorožu, ki se je končalo danes, je po navedbah ministrstva za naravne vire in prostor prineslo konkretne zaveze za zaščito ekosistemov Sredozemlja. Posebej so izpostavili portoroško deklaracijo, s katero so se ministri sredozemskih držav zavezali učinkovitejšemu izvajanju globalnih in regionalnih sporazumov.

Kot so danes sporočili z ministrstva, so na 23. zasedanju držav pogodbenic konvencije o varovanju morja in obal Sredozemlja oziroma barcelonske konvencije (COP 23) sprejeli tri nove pravno zavezujoče regionalne načrte za preprečevanje onesnaževanja iz kmetijstva, akvakulture in urbanih padavinskih voda, poleg tega pa tudi posodobljene smernice protokola za odmetavanje.

Sprejeli so tudi program obnove za ogroženo vrsto sredozemskega endemita – leščurja, katerega populacije v Sredozemlju so v zadnjih letih drastično upadle, dva posodobljena akcijska načrta za ohranjanje morskih in obalnih ptic ter za preprečevanje vnosa invazivnih tujerodnih vrst ter odločitev za strogo zaščito šestih vrst ogroženih morskih psov in raž ter delno zaščito še treh dodatnih vrst.

Obenem so potrdili postopke za usklajeno izvajanje konvencije o ravnanju z balastnimi vodami v Sredozemlju, okvir za usklajeno izvajanje pomorskega prostorskega načrtovanja v Sredozemlju ter novo poročilo o stanju Sredozemlja, ki kaže na zaskrbljujoče stanje morskega okolja in poudarja nujnost ukrepanja.

Države so na štiridnevnem zasedanju soglasno podprle tudi ustanovitev novega regionalnega raziskovalnega centra za podnebne spremembe s sedežem v Turčiji.

“Poleg tega lahko kot pomemben dosežek izpostavimo pripravo in uskladitev programov Podonavja, Črnega morja in Sredozemlja za usklajeno spremljanje stanja in zmanjšanje obremenjevanja morskega okolja. Pobudo za to pomembno medregionalno povezovanje je podala Slovenija,” so zapisali na ministrstvu.

Na tokratnem zasedanju je Slovenija kot predsedujoča država velik poudarek namenila vlogi mladih. Predstavniki mladih so s predstavitvijo svojega pogleda na aktualne podnebne razmere sodelovali na četrtkovem uradnem delu zasedanja, danes pa je bil eden od stranskih dogodkov posvečen izključno njim.

V četrtek je potekala tudi večerja z mednarodnimi udeleženkami konference, med njimi tudi pomočnico generalnega sekretarja Združenih narodov Elizabeth Maruma Mrema. Gostiteljica je bila vodja slovenske delegacije, v. d. generalne direktorice direktorata za prostor in graditev na ministrstvu za naravne vire in prostor Nataša Bratina. V nagovoru se je osredotočila na pomen sodelovanja žensk pri pomembnih temah s področja varstva okolja, ohranjanja narave in prostorskega načrtovanja ter zavzemanja za skupno dobro v sredozemski regiji.

Konvencija o varovanju morja in obal Sredozemlja, znana pod imenom barcelonska konvencija, je prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Gre za pobudo 21 držav, ki obdajajo Sredozemsko morje in so se zavezale k varstvu naravnega okolja. Slovenija je konvencijo s protokoli in sredozemski akcijski načrt ratificirala leta 1993.

Back to top button