Okoljsko ministrstvo je v javno obravnavo posredovalo predlog novele zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, s katero se v slovenski pravni red prenaša določbe direktive EU, ki se med drugim nanašajo na določitev območij za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije. V javni obravnavi bo do 20. novembra.
Predmet predlagane novele, ki je bila zdaj posredovana v javno obravnavo, je prenos določb evropske direktive o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, ki se nanašajo na izdelavo kartiranja, določitev prednostnih območij za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije, sodelovanja javnosti pri določevanju teh območij ter izjeme pri presoji sprejemljivosti na naravo in presoje vplivov na okolje, so prek portala Energetika sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Kot so pojasnili, predlog novele definira območje za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije kot “takšno potencialno prednostno območje, na kopnem ali morju ali v celinskih vodah, ki je določeno kot posebej primerno za postavitev naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije”.
Pri določitvi teh območij se daje prednost umetnim in grajenim površinam, kot so strehe in fasade stavb, prometna infrastruktura in njena neposredna okolica, parkirišča, odlagališča odpadkov, industrijska območja, rudniki, umetna celinska vodna telesa, jezera ali zbiralniki, obrati za čiščenje komunalne odpadne vode ter zemljišča, ki niso uporabna za kmetijstvo.
Direktiva EU obenem določa, da se območja za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije ne smejo prekrivati z zavarovanimi in ekološko pomembnimi območji oziroma morajo biti to območja, na katerih naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ne bodo imele znatnega vpliva. Obenem je treba postaviti pravila za umeščanje tovrstnih naprav na teh območjih, kar je pomembno za uveljavitev izjem pri postopkih presojanja njihovega vpliva na okolje in naravo, so poudarili.
Poleg prenosa direktive z novelo predlagajo tudi spremembo glede dopustnih dodatnih prostorskih ureditev v območju državnega prostorskega izvedbenega akta, s katerimi se poleg predhodno nenačrtovanih prostorskih ureditev, ki so skladne z zakonom, ki ureja prostor, dopušča postavitev fotonapetostnih naprav tudi na objektih in napravah za proizvodnjo energije. “Torej ne le na objektih za proizvodnjo električne energije, kot je določeno v veljavnem zakonu o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov,” so zapisali.
Zainteresirana javnost lahko do najkasneje 20. novembra morebitne pripombe na predlagano novelo pošlje na elektronski naslov gp.mope@gov.si.
Določbe evropske direktive o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov morajo države članice prenesti v svoje zakonodaje najpozneje do 21. maja 2025, so navedli na ministrstvu. Določene člene, ki se nanašajo na izdajo upravnih dovoljenj za postavitev naprav na obnovljive vire energije, je bilo treba prenesti že do letošnjega 1. julija, zato je vlada že julija v DZ poslala en predlog novele zakona, katerega bo DZ obravnaval danes.