Ministrstvo upa na podporo zakonu o Tešu tudi v državnem svetu

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je zadovoljno, da je DZ sprejel o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, in upa, da bo tudi državni svet “prepoznal nujnost in utemeljenost državne intervencije”.

“Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo smo zadovoljni, da so poslanci podprli prizadevanja vlade ter preprečili najslabši možen scenarij, ki bi brez ukrepanja sledil v Šaleški dolini. Prehodni zakon bo težko popravljive in nevzdržne posledice za dolino preprečil,” so zapisali v današnjem sporočilu, potem ko je v četrtek DZ sprejel zakon.

Ta določa, da bo Termoelektrarna Šoštanj (Teš) od 1. januarja 2025 do 30. aprila 2027 opravljala gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje občin Velenje in Šoštanj. To je po navedbah ministrstva in Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) edina možnost, da se Teš in Premogovnik Velenje izogneta insolvenčnim postopkom ter se tako ohranijo delovna mesta in vir toplote za 35.000 prebivalcev, javne ustanove in podjetja.

“Sprejetje zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga je izjemno pomemben za zaščito zaposlenih v Premogovniku Velenje, Termoelektrarni Šoštanj, njihovih družin in prebivalcev Šaleške doline. Zakon bo preprečil hudo stisko ljudi, ki bi sledila po novem letu, in zagotovil stabilnost preskrbe z ogrevanjem v naslednjih treh zimskih sezonah,” so zapisali na ministrstvu.

Upajo, da bo tudi državni svet “kot branik socialnih, gospodarskih, poklicnih in lokalnih interesov” prepoznal nujnost in utemeljenost državne intervencije ter prehodni zakon podprl. “Z njim namreč gradimo most do trajnostne prihodnosti in se postavljamo na stran ljudi,” pravijo.

Dodajajo, da bi si v primeru nasprotovanja zakonu “želeli slišati konstruktivne in zakonsko ustrezne alternativne rešitve, ki bi enako učinkovito zaščitile vse vpletene, ter sprejetje odgovornosti za stiske ljudi, ki bodo sledile, če zakon do konca leta ne bo sprejet”.

Državni svet lahko v sedmih dneh od sprejetja zakona in še pred njegovo razglasitvijo zahteva, da DZ o njem še enkrat odloča. V ponovnem odločanju v DZ je za sprejem potrebna absolutna večina, 46 glasov.

Komisija državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj predloga zakona ni podprla, med drugim ker da vsebina ni bila usklajena z lokalnimi skupnostmi in sindikati družb Teš in Premogovnik Velenje. Do predloga sta se namreč negativno izrekla Mestna občina Velenje in oba sindikata. Komisija je med drugim želela dokumentacijo, ki bi dokazovala, da je predlagani poslovni model prihodnjega delovanja Teš edina možnost, ki ne predstavlja prepovedane državne pomoči.

Opozorila je tudi, da sprememba, s katero bo Teš prešel na proizvodnjo toplote z električno energijo kot stranskim produktom, odpira vprašanje o prihodnosti energetske samooskrbe, saj bi izguba enega od ključnih virov električne energije lahko dolgoročno vplivala na energetsko varnost države, ter da Slovenija še nima zadostnih kapacitet za hitro nadomestitev proizvodnje iz Teša z alternativnimi viri energije. Izpostavila je tudi, da študije, ki nakazujejo nerentabilnost prihodnjega poslovanja Teša in posledično Premogovnika Velenje, morda ne upoštevajo vseh ključnih dejavnikov in ne odražajo realnega finančnega stanja.

“To postavlja vprašanje, kdo bo prevzel odgovornost, če se izkaže, da so bili prezrti pomembni vidiki,” je v torek na seji odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor ob obravnavi predloga zakona v imenu komisije dejal nekdanji direktor Teša ter aktualni državni svetnik in župan Velenja Peter Dermol. Dodal je, da zakon ne ureja delovanja Teša in premogovnika po aprilu 2027, ampak končno odločitev prenaša na naslednjo vlado, kar podaljšuje negotovost in občutek nemoči med prebivalci Šaleške doline.

Dermol je danes ob robu druženja z novinarji v Velenju za STA dejal, da on ne bo pobudnik morebitnega veta na zakon.

“Ali bo državni svet vložil veto, je stvar državnih svetnic in svetnikov. Jaz vsekakor ne bom iniciator morebitnega veta na ta zakon, predvsem zato, ker je politika, predvsem minister in največja stranka, prevzela politično odgovornost za sprejem tega zakona, katerega učinke bomo lahko ocenjevali že čez nekaj mesecev,” je dejal Dermol.

Dodal je, da bo striktno spremljal, kaj se na tem področju dogaja. “Če bo zakon v katerikoli točki škodoval pravičnemu prehodu, mi verjemite, da bomo v Šaleški dolini zelo jasno, odločno, korektno in konkretno povedali, kaj si o tem mislimo,” je povedal.

Back to top button