
Na podlagi lani sprejetega zakona o ohranjanju in razvoju rokodelstva je gospodarsko ministrstvo danes v uradnem listu objavilo javni poziv za izbor rokodelskih centrov, katerih naloga bo izvajanje nalog za ohranjanje in razvoj rokodelstva ter skrb za spodbujanje delovanja in povezovanja rokodelcev. Rok za prijavo je 5. marec.
Javni poziv je namenjen izboru rokodelskih centrov, ki bodo opredeljeni kot nosilci podpornega okolja rokodelstva in katerih naloge bodo usmerjene v uresničevanje namena ohranjanja in razvoja rokodelstva, je ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport zapisalo v pozivu.
Prijavijo se lahko pravne osebe s sedežem v Sloveniji, ki delujejo na področju rokodelstva najmanj pet let. Imeti morajo najmanj dva zaposlena ter sprejet dvoletni program dela, med pogoji pa je tudi sodelovanje z najmanj petimi rokodelci s po najmanj enim certificiranim rokodelskim izdelkom oz. nazivom priznani rokodelec.
Zakon o ohranjanju in razvoju rokodelstva, ki ga je DZ sprejel julija lani, našteva vrsto nalog rokodelskih centrov, med njimi so povezovanje rokodelcev na regionalni in lokalni ravni, sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, sodelovanje na razstavah, sejmih in drugih prireditvah ter spodbujanje prenosa rokodelskih znanj.
Na pozivu izbrani rokodelski centri kot nosilci podpornega okolja rokodelstva bodo za izvajanje nalog, ki so usmerjene v uresničevanje namena ohranjanja in razvoja rokodelstva, upravičeni do sredstev iz državnega proračuna. Pri tem zakon določa, da obseg sredstev za izvajanje nalog v posameznem mesecu ne sme presegati višine povprečne mesečne bruto plače v Sloveniji za predhodno leto na dan sklenitve pogodbe.
Zakon sicer uvaja sistemsko rešitev prenosa rokodelskih znanj, spretnosti in veščin, ki se uresničuje prek zaščite rokodelcev oz. s podeljevanjem naziva priznani rokodelec, ter prek zaščite rokodelskih izdelkov oziroma z njihovim certificiranjem. Za to naj bi skrbela Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS). Zaščitene bodo tudi rokodelske panoge, in to z njihovim terminološkim poimenovanjem.
Rokodelski centri so tako kot OZS v zakonu navedeni kot nosilci podpornega okolja rokodelstva, prav tako tudi Konzorcij rokodelskih centrov Slovenije, Zveza društev upokojencev Slovenije in Slovenski etnografski muzej.