
Zavod RS za zaposlovanje v marcu organizira zaposlitveni dogodek v filipinski prestolnici Manila. Dogodek bo sovpadel z odprtjem slovenskega veleposlaništva v Manili, ob tej priložnosti pa je predviden tudi dolgo pričakovan podpis memoranduma o sodelovanju obeh držav na področju zaposlovanja.
Na zavodu zaposlitveni dogodek, ki bo 11. marca, pripravljajo skupaj s slovenskim veleposlaništvom v Manili. Sodelujočim delodajalcem bodo na dogodku zagotovili brezplačen razstavni prostor, kjer se bodo lahko pogovorili s potencialnimi kandidati. Poskrbeli bodo tudi za promocijo vseh aktivnosti.
Medtem pa bodo morala podjetja za organizacijo potovanja in bivanja na Filipinih poskrbeti sama, je razvidno iz nedavne objave zavoda.
Zainteresirani se lahko za sodelovanje prijavijo do 12. februarja, število razpoložljivih mest pa je omejeno. Če bodo prijave presegle razpoložljiva mesta, bodo opravili izbor sodelujočih. Vse prijavljene delodajalce bodo o rezultatih izbora obvestili najpozneje do 14. februarja.
Na zavodu, kjer zaposlitvene dogodke pripravljajo v pomoč delodajalcem pri zagotavljanju ustreznega kadra, so ob tem opozorili na pravice delavcev migrantov. “Zavedamo se nujnosti zagotavljanja ustrezne zaščite delavcev v delovnih migracijah. Na dogodkih bomo zato iskalcem zaposlitve na razstavnem prostoru zavoda in Infotočke za tujce ter v spremljajočem programu zagotovili informacije o življenju in delu v Sloveniji, o pogojih in postopkih zaposlovanja tujcev ter odgovarjali na njihova vprašanja,” so podčrtali.
Število delavcev s Filipinov v Sloveniji občutno raste. Lani je bilo glede na novembrske podatke, ki jih je STA sporočil Statistični urad RS, v Sloveniji 324 delovno aktivnih Filipincev (brez kmetov). Leta 2023 denimo 131, leta 2019 72 in leta 2014 le 44.
Ob velikem zanimanju delodajalcev za delavce iz te južnoazijske države je ministrstvo za delo že pred časom sprožilo postopek za sklenitev meddržavnega sporazuma o zaposlovanju, kakršna ima Slovenija sklenjena z BiH in Srbijo, a postopek teče zelo počasi. Memorandum, ki je šele prvi korak do sporazuma, bi moral biti namreč podpisan že lani spomladi, pa do tega še vedno ni prišlo.
Kot so za STA pojasnili na ministrstvu, si obe strani si prizadevata, da bi bil dokument podpisan sredi marca ob odprtju veleposlaništva, ki se ga bo udeležila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. “Pri dogovarjanju o vsebini memoranduma – ki je precej okviren dokument, v katerem državi izražata namero o sodelovanju na področju zaposlovanja – smo poskušali v največji možni meri upoštevati stališča obeh podpisnic. Zato je bil postopek bolj dolgotrajen,” so navedli.
Poudarili so še, da skupaj z zavodom za zaposlovanje vztrajajo, da mora zaposlovanje potekati predvsem skozi neposredno sodelovanje med vladnimi institucijami na obeh straneh, in da je ciljno usmerjeno na določene skupine delavcev. “V prvi fazi so to zlasti delavke in delavci v skrbstvenih in nekaterih drugih poklicih, ki jih posebej primanjkuje v domovih za starejše občane,” so dodali.
To omogoča boljši nadzor tako nad posrednikom ponudbe dela na filipinski strani, kjer nekatere zasebne agencije zaračunavajo visoke zneske filipinskim delavcem za storitev iskanja zaposlitve, kot delodajalcem v Sloveniji, so sklenili na ministrstvu.
Kot je znano, je pred slabim letom v Sloveniji začela delovati agencija za zaposlovanje filipinskih delavcev Pinoy 386, kjer so ob ustanovitvi napovedali, da pri nas načrtujejo od 1000 do 1500 zaposlitev Filipincev letno. Na vprašanja STA, koliko so jih v tem času dejansko pripeljali, niso odgovorili.