London prepolovil napoved gospodarske rasti

Britansko gospodarstvo naj bi letos zraslo le za polovico toliko, kot je vlada v Londonu pričakovala doslej. Kot je danes povedala finančna ministrica Rachel Reeves, ko je v parlamentu predstavila posodobljeni proračunski načrt z milijonskimi prihranki, naj bi se obseg bruto domačega proizvoda (BDP) letos okrepil za en odstotek.

Napovedi iz konca lanskega oktobra, ko je novoizvoljena laburistična vlada predstavila svoj proračun, so Združenemu kraljestvu za letos kazali rast BDP v višini dveh odstotkov, je spomnila ministrica. Ob tem je opozorila na vpliv “povečane globalne negotovosti” na gospodarstvo.

Vendar pa je urad za proračunsko odgovornost izboljšal napoved rasti države za naslednja tri leta, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Leta 2026 naj bi se obseg BDP povečal za 1,9 odstotka in leto zatem za 1,8 odstotka.

Okrepila naj bi se tudi letna stopnja inflacije, in sicer z 2,5 odstotka v letu 2024 na 3,2 odstotka v letu 2025. To je 0,6 odstotne točke več od oktobrske napovedi.

Zaradi takšnega poslabšanja napovedi je vlada po ministričinih besedah sprejela odločne ukrepe za ponovno uravnoteženje javnih financ s korenitimi rezi v socialne pomoči in reformami ter z novimi načrti za zmanjšanje števila javnih uslužbencev in zmanjšanjem tekoče porabe.

Napovedala je ukrepe za zajezitev javne porabe, spodbujanje učinkovitosti dela vlade in naložbe v kritična področja, kot so obramba, stanovanja in umetna inteligenca. Njihova skupna vrednost je okoli 14 milijard funtov (16,7 milijarde evrov), s čimer bi do proračunskega leta 2029/30 ponovno prišli do proračunskega presežka.

“Naša naloga je zagotoviti prihodnost Velike Britanije v svetu, ki se spreminja pred našimi očmi,” je dejala finančna ministrica.

Z ukrepi na področju socialnega varstva naj bi prihranili 3,4 milijarde funtov (4,2 milijarde evrov), ključna tema današnje izjave pa je bilo povečanje izdatkov za obrambo v višini 2,2 milijarde funtov (2,6 milijarde evrov). Ta sredstva bodo namenjena novim tehnologijam, vključno z laserji za zračno obrambo za plovila kraljeve mornarice.

Reevesova je pri tem ponovila svojo ambicijo, da bi Združeno kraljestvo postalo “obrambna industrijska velesila”, s poudarkom na ustvarjanju visokokvalificiranih delovnih mest in krepitvi dobavnih verig.

Laburistična vlada, ki je mandat prevzela po prepričljivi zmagi na julijskih volitvah, se je za posodobitev proračunskih načrtov odločila zaradi počasne gospodarske rasti in naraščajočih stroškov zadolževanja. Reeves je danes dejala, da “naloga odgovorne vlade ni le opazovati te spremembe, ta trenutek zahteva aktivno vlado”.

Back to top button