Klampfer v Amsterdamu na srečanju skupine naprednih digitalnih držav EU

Ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je sodelovala na dvodnevnem ministrskem srečanju skupine D9+, ki združuje napredne digitalne države EU. Srečanje se je zaključilo s podpisom amsterdamske deklaracije, s katero so se države zavezale k okrepitvi digitalne konkurenčnosti EU, so sporočili z ministrstva.

Srečanje skupine je potekalo v sredo in danes v Amsterdamu. Zbrane sta uvodoma nagovorila nizozemski minister za gospodarstvo Dirk Beljaarts ter izvršna podpredsednica Evropske komisije za tehnološko suverenost, varnost in demokracijo Henna Virkkunen.

Govorca sta poudarila pomembnost poenostavitve zakonodaje EU za podjetja, krepitev naložb v nove tehnologije, kot so umetna inteligenca, polprevodniki in kvantno računalništvo ter izboljšanje povezljivosti visokih hitrosti v EU, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za digitalno preobrazbo.

Ministri iz Danske, Estonije, Irske, Luksemburga, Poljske, Portugalske, Slovenije, Španije, Češke, Belgije in Finske so na srečanju spregovorili o investicijski agendi za digitalne tehnologije. Strinjali so se, da so za doseganje večje konkurenčnosti EU ključna vlaganja v razvoj naprednih tehnologij in gigabitno infrastrukturo, dostop do podatkov, mobilizacija zasebnega kapitala ter izboljšanje digitalne usposobljenosti prebivalstva.

Poseben poudarek je bil namenjen tudi digitalizaciji javnega sektorja in vlogi digitalne vlade pri povečanju konkurenčnosti EU. Govor je tekel o pomembnosti strateške uporabe umetne inteligence v javni upravi, izboljšanju uporabniške izkušnje in učinkovitem upravljanju virov.

Klampfer je na srečanju izpostavila potencial umetne inteligence za preoblikovanje javne uprave v bolj učinkovito, prilagodljivo in uporabniku osredotočeno storitev. “Države članice lahko v sodelovanju z Evropsko komisijo ter s pomočjo platform za izmenjavo izkušenj pospešijo sprejemanje učinkovitih praks,” je dejala.

Ministri so razpravljali tudi o premostitvi inovacijske vrzeli in nadaljnjem razvoju umetne inteligence v Evropi.

Srečanje se je zaključilo s podpisom amsterdamske deklaracije, s katero so se države skupine D9+ zavezale k okrepitvi digitalne konkurenčnosti in tehnološke suverenosti EU v odprtem, vključujočem in trajnostnem duhu.

Slovenija je bila v skupino D9+ sprejeta septembra lani.

Back to top button