
Kitajski bruto domači proizvod (BDP) je bil v drugem četrtletju medletno višji za 4,7 odstotka. Podatek je pod pričakovanji analitikov, ki so napovedovali 5,1-odstotno rast. Rast v drugem letošnjem četrtletju je bila najpočasnejša po začetku 2023, ko se je Kitajska še pobirala po učinkih pandemije covida-19.
V prvem letošnjem četrtletju je bila gospodarska rast 5,3-odstotna.
Na četrtletni ravni se je kitajski BDP povečal za 0,7 odstotka, potem ko se je četrtletje prej za 1,6 odstotka, je objavo kitajskega statističnega urada povzela nemška tiskovna agencija dpa. Analitiki so pričakovali 1,1-odstotno četrtletno rast.
Drugo največje gospodarstvo na svetu se še naprej sooča s šibko zasebno porabo. Rast prodaje v trgovini na drobno se je junija v medletni primerjavi upočasnila na dva odstotka, potem ko je maja na letni ravni porasla za 3,7 odstotka. Analitiki so za junij pričakovali 3,3-odstotno rast prodaje v trgovini na drobno.
“Domače povpraševanje ostaja nezadostno, prav tako pa je še vedno treba okrepiti temelje za trdno gospodarsko okrevanje in rast,” so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP zapisali na kitajskem državnem statističnem uradu.
Industrijska proizvodnja je bil junija medtem medletno večja za 5,3 odstotka, kar pa je preseglo pričakovanja, ki so bila pri 4,9 odstotka. A junijski podatki so bili vseeno slabi od majskih, ko se je industrijska proizvodnja okrepila za 5,6 odstotka, je poročala dpa.
Stopnja brezposelnosti je bila tako kot pretekli mesec pri petih odstotkih in je bila skladna z napovedmi.
Kitajska vlada si za letos prizadeva, da bi se BDP okrepil za okoli pet odstotkov, kar pa mnogi analitiki ocenjujejo kot ambiciozen načrt, ki bo morda zahteval več javnofinančnih spodbud.
Danes je sicer centralni komite kitajske komunistične partije začel štiridnevni plenum, na katerem bo določil smernice prihodnjega gospodarskega razvoja države.