Inputi v kmetijstvu oktobra znova nižji

Inputi v kmetijstvu so se oktobra znova pocenili, na mesečni ravni povprečno za 0,4, na medletni pa za 3,2 odstotka. Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile medtem v desetem mesecu letos v povprečju medletno višje za 5,3 odstotka, vrednost odkupljenih kmetijskih pridelkov pa je bila višja za 2,8 odstotka, so objavili statistiki.

Oktobra so se med inputi na mesečni ravni proizvodi in storitve za tekočo porabo v kmetijstvu pocenili za 0,7 odstotka, medtem ko so bile investicije v kmetijstvu za 0,1 odstotka dražje, je danes objavil državni statistični urad.

V prvi skupini so cene najbolj upadle pri energiji in mazivih, namreč za 3,1 odstotka, tako gnojila kot vzdrževanje zgradb pa so bila cenejša za 0,6 odstotka.

V drugi skupini so cene opreme ostale na septembrski ravni, medtem ko so se cene zgradb zvišale za 0,4 odstotka.

Na medletni ravni so se cene proizvodov in storitev za tekočo porabo v kmetijstvu znižale za 5,5 odstotka, medtem ko so bile pri proizvodih in storitvah za investicije v kmetijstvu višje za 1,9 odstotka.

V primerjavi z lanskim oktobrom so se najbolj pocenila krmila, in sicer za 13,5 odstotka. Sledili sta skupini energija in maziva (za 10,2 odstotka) ter gnojila (za 8,1 odstotka).

Po ločeno objavljenih podatkih o indeksih cen in odkupu kmetijskih pridelkov so se pridelki pri pridelovalcih oktobra medtem medletno podražili v povprečju za 5,3 odstotka.

Živali in živalski proizvodi so se podražili za 6,7 odstotka. Najizraziteje so porasle cene živalskih proizvodov, mleko se je tako podražilo za 12,7 odstotka. Na 3,1-odstotno rast cen živali za zakol so najbolj vplivale višje cene goveda. Po drugi strani pa so statistiki pri prašičih in perutnini zaznali upad cen, pri obeh za 6,8 odstotka.

Rastlinski pridelki so se podražili za štiri odstotke. Precej višje so bile cene žita, za 19 odstotkov, cene vina so bile višje za 4,3 odstotka, zelenjadnice pa za 3,4 odstotka, medtem ko je povprečna cena krompirja upadla za 15,2 odstotka.

V primerjavi z oktobrom lani se je skupna vrednost odkupa kmetijskih pridelkov zvišala za 2,8 odstotka.

Odkup v skupini živinoreja je bil vrednostno višji za 11,7 odstotka, najbolj je porasel pri živini (za 23 odstotkov) in mleku (za 15,9 odstotka). Vrednost odkupljene perutnine in jajc je bila nižja.

Po drugi strani je odkup v skupini poljedelstvo vrednostno upadel za 16,1 odstotka. Pri odkupljenih žitih se je vrednost znižala za skoraj tretjino, ker je bila, kot so navedli statistiki, količina odkupljene koruze v zrnju precej manjša. Vrednost odkupljenega krompirja je porasla za 8,3 odstotka, saj je bila odkupljena večja količina pridelka, višja pa je bila tudi cena. Dvignili sta se tudi vrednosti odkupljenih zelenjadnic in industrijskih rastlin.

V skupini sadjarstvo in vinogradništvo je vrednost odkupa upadla za 1,9 odstotka. Vrednost sadja se je zvišala za 28,6 odstotka, na kar je najizraziteje vplivala večja količina odkupljenih pridelkov. Vrednost odkupa alkoholnih pijač je porasla za 18,8 odstotka, so še navedli statistiki.

Back to top button