
Če želimo omejiti globalno segrevanje na še vzdržno raven, kot to predvideva pariški sporazum, bo treba financiranje čiste energije v državah v razvoju, z izjemo Kitajske, v naslednjem desetletju povečati za sedemkrat, je objavila Mednarodna agencija za energijo (IEA).
V IEA so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izračunali, da bo treba investicije v nefosilna goriva v teh državah okrepiti z 260 milijard na skoraj 2000 milijard dolarjev.
“Financiranje čiste energije v razvijajočih se državah je nujno za doseganje mednarodnih podnebnih ciljev,” je ob tem novinarjem dejal izvršni direktor IEA Fatih Birol.
Kot se je izkazalo, skoraj vseh 800 milijonov ljudi, ki se soočajo s pomanjkanjem električne energije, in vseh 2,4 milijarde ljudi, ki nimajo dostopa do čistih goriv za kuhanje, živi v revnih državah in državah v razvoju.
Če bodo ostali uveljavljeni trenutni trendi, se bo na skoraj tretjino rasti potreb po električni energiji v teh državah v naslednjem desetletju odgovorilo s fosilnimi gorivi, ki so vzrok podnebnega segrevanja, so posvarili v IEA.
Četudi se investicije v zeleno energijo postopoma povečujejo, pa so za več kot 90 odstotkov tega povečanja po letu 2015, ko je bil sklenjen pariški sporazum, poskrbele razvite države in Kitajska. Na države v razvoju je tako odpadlo le 10 odstotkov. “Ta trend je treba spremeniti,” so pozvali v IEA.
V Parizu se sicer v četrtek začenja dvodnevni vrh, namenjen iskanju dogovora o financiranju boja zoper podnebne spremembe.