
Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi so se danes večinoma zvišali. Vlagatelji so pozdravili napovedane ukrepe Pekinga za spodbuditev kitajskega gospodarstva, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nafta se je podražila, tečaj evra pa se je okrepil.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je zvišal za 1,13 odstotka.
V Frankfurtu je indeks DAX pridobil 0,80 odstotka, v Parizu pa indeks CAC 40 1,28 odstotka. Okrepil se je tudi indeks borze v Londonu FTSE 100, namreč za 0,28 odstotka.
V Zürichu se je indeks SMI zvišal za 0,70 odstotka, v Milanu pa je indeks FTSE MIB zabeležil 0,60-odstotno rast. Medtem se je na Dunaju indeks ATX znižal za 0,11 odstotka.
V New Yorku se tečaji vrednostnih papirjev danes zvišujejo. Industrijski indeks Dow Jones je približno štiri ure pred koncem trgovanja na 0,07 odstotka višji ravni kot v ponedeljek. Širši indeks S&P 500 je doslej pridobil 0,09 odstotka vrednosti, tehnološki indeks Nasdaq pa se lahko pohvali z 0,35-odstotno rastjo.
Kitajska centralna banka je danes predstavila nov sveženj ukrepov, s katerimi želi spodbuditi oslabljeno kitajsko gospodarstvo. Med drugim bo znižala obrestne mere in zahtevani delež sredstev, ki jih morajo banke zagotoviti za rezerve, kar je vzpodbudilo trge.
Tečaj evra je v primerjavi z dolarjem pridobil. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,1149 dolarja, kar je 0,30 odstotka več kot v ponedeljek. ECB je opoldne določila referenčni tečaj evra pri 1,1133 dolarja (v ponedeljek pri 1,1119 dolarja).
Nafta se je zaradi zaostrenih razmer na Bližnjem vzhodu podražila. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena novembra, je bilo treba na borzi v New Yorku popoldne po evropskem času odšteti 71,26 dolarja, kar je 89 centov več kot v ponedeljek. V Londonu so se novembrske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent doslej podražile za 94 centov na 74,84 dolarja.