Občina Bled je odstopila od skupnega projekta treh občin za obnovo dotrajanega magistralnega vodovoda Radovna, ki v turistični sezoni s pitno vodo oskrbuje več kot 60.000 ljudi, je ta teden opozoril gorjanski župan Peter Torkar. Boji se, da bi Bled in Radovljica ob okvari sistema ostala brez vode, v Gorjah pa zadevo rešujejo z lastno investicijo.
Kot je izpostavil Torkar, je magistralni vodovod Radovna edini transportni vod od zajetja Ovčje jame, ki s pitno vodo oskrbuje občine Gorje, Bled in Radovljica. “Vodovod je bil zgrajen pred 50 leti iz azbestno-cementnih cevi in je dotrajan ter nujno potreben sanacije, tudi zaradi doseganja zapovedanih standardov,” je pojasnil.
Župani občin Radovljica, Bled in Gorje so se zato že v prejšnjem mandatu odločili investirati v obnovo 1,6 kilometra magistralnega vodovoda od vodnega zajetja do vasi Grabče, kar naj bi stalo 3,7 milijona evrov. V Gorjah so se zato že pred šestimi leti lotili priprave projektne dokumentacije in pridobivanja služnosti. “Projekt je tik pred izdajo gradbenega dovoljenja in ima vse pogoje za kandidiranje na kohezijska sredstva za razvoj regij,” je zagotovil Torkar.
Do 10. julija letos so bile občine Gorje, Bled in Radovljica složno odločene, da bodo delež evropskih kohezijskih sredstev, ki jim pripada za razvoj regije, vložile v obnovo dotrajanega vodovoda. Sredi julija pa se je, kot je izpostavil Torkar, zgodil velik preobrat. Blejski župan Anton Mežan je sporočil, da Občina Bled svojo odločitev preklicuje in s tem odstopa od sanacije magistralnega vodovoda ter da bodo na Bledu evropska kohezijska sredstva raje vložili v urejanje zelenih površin jezerske obale.
“Vsekakor ima Občina Bled legitimno pravico, da določi prioriteto vlaganj v javno infrastrukturo občine. Vendar pa se mora zavedati, da s tem dejanjem prevzema odgovornost za svoje in druge občane, saj z njim močno ogroža kakovost glavnega transportnega voda pitne vode za veliko število prebivalcev,” je opozoril Torkar.
Da bi Gorjancem zagotovila zanesljivo vodooskrbo tudi v primeru okvare magistralnega vodovoda, je Občina Gorje takoj po odločitvi blejske občine na lastne stroške začela graditi prevezavo vodovoda. Vendar je to rešitev le za Gorje, ne pa tudi za Bled in Radovljico.
Po odstopu Občine Bled je od investicijske namere v obnovo zastarelega magistralnega vodovoda odstopil tudi župan Občine Radovljica Ciril Globočnik. “Občina Gorje je ob vsem tem nemočna, saj sama ne zmore izvesti sanacije magistralnega vodovoda Radovna, iz katerega Gorje porabijo le 8,6 odstotka vse vode,” je pojasnil Torkar.
Na Občini Gorje so zapisali, da je bila investicija v prenovo magistralnega vodovoda ocenjena na 3,7 milijone evrov. Projekt bi bil sofinanciran iz evropskih virov v 65 odstotkih, ostalo bi morale zagotoviti občine po deležu porabe vode. Tako bi Radovljica prispevala 51,7, Bled 40,7, Gorje pa 8,6 odstotka.
Na blejski občini so podali drugačne podatke o vrednosti projekta. Navedli so, da bi morala Občina Bled za skupni projekt prispevati skoraj 3,6 milijona evrov, občinska kvota sredstev iz dogovora za razvoj regij pa je znašala 1,6 milijona evrov. Občina Bled bi tako morala v skupen projekt prispevati več kot dva milijona evrov lastnih sredstev.
Glede odstopa od projekta so na Bledu pojasnili, da se je po usklajevanjih izkazalo, da vse občine ne bodo zmogle zagotavljati lastnih sredstev v predvideni višini. “Prav tako še ni pripravljena projektna dokumentacija in rešeno lastništvo magistralnega vodovoda. Glede na to, da smo imele občine v večji meri pripravljene druge projekte, in glede na dogovorjene občinske kvote smo od projekta odstopili in prijavili druge projekte,” so izpostavili na Bledu.
Enak odgovor so podali tudi na Občini Radovljica, kjer so po odstopu Občine Bled od projekta v dogovor za razvoj regij prijavili projekt prav tako nujne nadgradnje čistilne naprave Radovljica.
Sicer pa se na radovljiški občini zavedajo, da bodo glede na starost magistralnega vodovoda Radovna vlaganja v njegovo obnovo potrebna. “Alternativne oskrbe v občini Radovljica v celoti ni mogoče zagotoviti, v primeru večje okvare bi bilo treba vzpostaviti omejitev oskrbe s pitno vodo po prioritetah, kot jih določa veljavna zakonodaja, in izvesti sanacijo okvare v najkrajšem možnem času,” so zapisali na Občini Radovljica.