Dobro gospodarsko sodelovanje Slovenije z ZDA možno tudi v naprej

Slovenska podjetja imajo na ameriškem trgu kljub motnjam in negotovostim, ki jih povzroča množica ukrepov ameriškega predsednika Donalda Trumpa, še naprej možnosti za dobro delovanje, so menili zbrani na poslovne konferenci, ki so jo v Washingtonu organizirali Ameriško-slovenski klub, Gospodarska zbornica Slovenije in veleposlaništvo v ZDA.

“Slovenija mora s Trumpom ali brez njega voditi politiko dobrega sodelovanja z ZDA, ki so še vedno gospodarsko najpomembnejša država na svetu,” je na konferenci z naslovom Kako bodo nove Trumpove politike preoblikovale poslovne priložnosti v ZDA dejal veleposlanik Iztok Mirošič.

“S Trumpovo zmago svet stopa v novo multi-polarno dobo, ki, zanimivo, prihaja iz najmočnejše države na svetu. Mednarodno pravo je manj pomembno, pomembni so bilateralni odnosi. Nastaja nova doba transatlantskih odnosov in ni povsem jasno, kako naprej,” je menil Mirošič, pri tem pa dodal, da bo morala EU utrditi notranji trg in zmanjšati breme regulacij, kar bo tudi povečalo zaščito pred carinsko vojno.

Sam daje največji pomen utrjevanju znanstvenega sodelovanja z ZDA, ki so tehnološko najbolj razvita država, in sicer na področjih, kot so umetna inteligenca, kibernetska varnost, kvantno računalništvo in vesolje. Ob tem ne zanemarja pomena vseh drugih gospodarskih panog, kakor tudi ne povečevanja prepoznavnosti Slovenije preko športa in kulture.

“Država mora vzpostaviti infrastrukturo za znanstveno sodelovanje, ki bo pomagala podjetjem. V ZDA imamo veliko visoko izobraženih Slovencev in delam na tem, kako jih bomo vključili v te procese,” je dejal Mirošič, ki ne razume, zakaj Slovenija nima svojega urada v Silicijevi dolini, v New Yorku pa ne konzulata za gospodarsko in kulturno sodelovanje.

“Najprej morajo vedeti, da obstajaš, da je to prostor, v katerega se splača vlagati. Ljudje, ki jih poznam z Wall Streeta in drugje v ZDA, se zavedajo Slovenije. Prednosti Slovenije, kot je ključen zemljepisni položaj, je treba izpostaviti,” je dejal John Connelly, globalni izvršni direktor v Sloveniji ustanovljenega proizvajalca elektronskih igralnih miz Interblock, ki je sedaj v lasti sklada zasebnega kapitala Oaktree Capital Management.

Kot prednost Slovenije je posebej izpostavil izobražene in sposobne ljudi ter njihovo delovno kulturo. “Ponujali so mi, da preselim podjetje iz Slovenije nekam, kjer je cenejša delovna sila, a so stroški v Sloveniji ob upoštevanju tega, kar sem navedel, nižji. V Indiji imamo 3000 ljudi, vendar kakovost ni niti približno takšna kot tista v Sloveniji,” je dejal.

“Slovenska prednost so inovacije, Interblock pa bo ostal v Sloveniji zaradi impresivnega izobraževalnega sistema, ki inovacije omogoča. Pred desetimi leti smo imeli tržno vrednost 150 milijonov dolarjev, sedaj je ta pri 1,5 milijarde dolarjev. To je zaradi tega, ker smo ostali v Sloveniji,” je prepričan.

“Ne delaj veliko, ampak delaj pametno,” pa je dejala partnerica v odvetniški pisarni Polsinelli iz Chicaga Urška Prepeluh Magajne, ki se ukvarja s korporacijskim pravom, prevzemi, združitvami in podobnimi vprašanji. Slovenska podjetja, ki delujejo v ZDA, so po njenih besedah po tem zelo znana.

Predsednica Ameriško-slovenskega kluba Saša Mrak Hendrickson je razložila, da je treba ob prodoru na trg najti svetovalce, pravno službo, računovodstvo, narediti raziskavo in biti potrpežljiv.

“Rima niso zgradili v enem dnevu, vendar pa se ves vložek na koncu izplača. Prednost tega velikega trga je med drugim ta, da se uporablja en sam uradni jezik,” je dejala in dodala, da Trumpova politika z vidika prihoda tujih podjetij ni spremenila ničesar. Tako denimo ni sprememb glede poslovnih vizumov ali dovoljenj.

Tudi Mirošič je izrazil prepričanje, da bo Trump, tako kot je to počel v prvem mandatu, želel privabiti tuja podjetja v ZDA. Slovenskim lahko pri tem z informacijami, nasveti in usmeritvami pomaga leta 2023 ustanovljeni Slovensko-ameriški klub, ki namerava v prihodnje pripraviti še več podobnih, tudi bolj poslovno konkretnih dogodkov.

Back to top button