Cene kmetijskih pridelkov ob koncu 2024 višje

Cene kmetijskih pridelkov so bile decembra lani medletno v povprečju višje za 4,3 odstotka, je objavil statistični urad. V zadnjem trimesečju 2024 skupaj je bila njihova medletna rast medtem 4,6-odstotna. Cene inputov v kmetijstvu so bile decembra za 1,7 odstotka višje kot leto pred tem, v zadnjem četrtletju skupaj pa za 0,7 odstotka nižje.

Živali in živalski izdelki so se decembra v primerjavi s predlanskim decembrom skupno podražili za 6,3 odstotka. Pri živalskih izdelkih so cene narasle za 8,2 odstotka, najizraziteje se je podražilo mleko, za 9,9 odstotka. Cene živali za zakol so se zvišale za 4,6 odstotka. Na dvig so najbolj vplivale višje cene goveda, medtem ko so cene prašičev in perutnine po navedbah statistikov upadle.

Rastlinski pridelki so bili skupno dražji za 0,4 odstotka, a predvsem zaradi nižjih cen zelenjadnic. Te so se medletno znižale za 8,0 odstotka.

Pri žitih so cene medtem porasle za 24,3 odstotka in pri vinu za 15,9 odstotka. Prav tako višje so bile tudi cene sadja (za 3,0 odstotka) in krompirja (za 1,1 odstotka).

V zadnjem lanskem četrtletju skupaj so se po drugi strani živali in živalski izdelki medletno podražili za 6,6 odstotka. Cena mleka se je dvignila za 11,3 odstotka in cena goveda za 13,1 odstotka. Po drugi strani so bile cene perutnine in prašičev nižje.

Rastlinski pridelki so se podražili za 2,2 odstotka. Na dvig so najbolj vplivale višje cene žit (za 20,3 odstotka) in vina (za 11,4 odstotka). Zelenjadnice so bile dražje za 0,7 odstotka, krompir in sadje pa sta se pocenila, za 14,3 oz. 2,8 odstotka.

Skupna vrednost odkupljenih kmetijskih pridelkov je medtem decembra kljub rasti cen na medletni ravni upadla za 1,2 odstotka.

V skupini poljedelstvo se je vrednost odkupa znižala za 32,1 odstotka. Vrednost odkupljenih žit je upadla za 41,3 odstotka in krompirja za 33,8 odstotka. Na znižanje vrednosti odkupa je najbolj vplivala manjša količina odkupljenih pridelkov. Pri zelenjadnicah se je medtem vrednost odkupa dvignila za skoraj polovico.

V skupini sadjarstvo in vinogradništvo je odkup vrednostno upadel za 31 odstotkov. Vrednost odkupa alkoholnih pijač je bila nižja za 29,8 odstotka. Po drugi strani je vrednost odkupljenega sadja zrasla za 22,2 odstotka. V skupini živinoreja se je vrednost odkupa zvišala za 8,2 odstotka. Pri mleku je narasla za 14,7 odstotka in pri živini za 11 odstotkov, medtem ko je pri jajcih upadla za 15,3 odstotka.

Cene inputov v kmetijstvu so medtem decembra lani po daljšem obdobju na medletni ravni narasle. V povprečju so bile višje za 1,7 odstotka. To je prvi medletni porast cen po aprilu 2023. Izdelki in storitve za tekočo porabo v kmetijstvu so bili dražji za 1,8 odstotka, izdelki in storitve za investicije v kmetijstvu pa za 1,6 odstotka.

V medletni primerjavi so se najbolj podražila semena poljščin (za 16,9 odstotka), sledili so veterinarske storitve (5,3 odstotka) ter energija in vzdrževanje opreme (po 3,9 odstotka). Najmanj pa so se podražila sredstva za varstvo rastlin (za 0,1 odstotka).

V zadnjem četrtletju lani so bile cene inputov v kmetijstvu po drugi strani povprečno za 0,7 odstotka nižje kot v enakem obdobju 2023. Izdelki in storitve za tekočo porabo v kmetijstvu so bili cenejši za 1,9 odstotka, izdelki in storitve za investicije v kmetijstvu pa so bili za 1,8 odstotka dražji.

Tudi v tem primeru je bila rast najvišja pri semenih in sadikah, veterinarskih storitvah in vzdrževanju opreme. Cenejši so bili medtem krmila, gnojila in energija.

Back to top button