Cene industrijskih proizvodov v 2024 malenkost nižje

Cene industrijskih proizvodov so bile decembra lani za 0,2 odstotka nižje kot pred enim letom, potem ko so v letu 2023 v povprečju ostale nespremenjene. Lani so se podražili energenti in proizvodi za široko porabo, pocenili pa proizvodi za investicije in surovine, je danes objavil državni statistični urad.

Decembra so se medletno proizvodi za prodajo na domačem trgu pocenili za 0,1 odstotka, za prodajo na tujih trgih pa za 0,2 odstotka. Pri slednjih so cene za prodajo na trgih držav v evrskem območju upadle za 0,4 odstotka, zunaj evrskega območja pa zrasle za 0,5 odstotka.

Podražili so se energenti (+2,7 odstotka) in proizvodi za široko porabo (+1,0 odstotka), pocenili pa proizvodi za investicije (-1,1 odstotka) in surovine (-0,9 odstotka).

Cene so se najbolj zvišale v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (+6,4 odstotka), sledile so podražitve v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (+6,3 odstotka) ter proizvodnji pijač (+5,3 odstotka).

Najbolj pa so upadle v proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (-3,7 odstotka), sledile so pocenitve v proizvodnji kovin (-2,3 odstotka) ter proizvodnji izdelkov iz gume in plastičnih mas (-1,8 odstotka).

V primerjavi z novembrom so bili industrijski proizvodi dražji za 0,1 odstotka. Cene proizvodov za prodajo na domačem trgu so se zvišale za 0,3 odstotka, cene proizvodov za prodajo na tujih trgih pa so upadle za 0,1 odstotka, pri tem so bile na trgih držav evrskega območja za 0,3 odstotka višje, na trgih držav zunaj evrskega območja pa za 1,3 odstotka nižje.

Surovine so se na mesečni ravni podražile za 0,3 odstotka, proizvodi za široko porabo pa za 0,2 odstotka. Cene energentov so ostale nespremenjene, proizvodi za investicije pa so se pocenili za 0,4 odstotka.

Najizraziteje so zrasle cene v proizvodnji drugih vozil in plovil (+4,2 odstotka), sledile so podražitve v oskrbi z električno energijo (+3,2 odstotka) ter proizvodnji kovinskih izdelkov, razen strojev in naprav (1,3 odstotka).

Najbolj pa so se znižale cene v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (-10,8 odstotka), sledile so pocenitve v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (-4,7 odstotka) ter proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (-2,1 odstotka).

Back to top button