AVK odobril kontrolo Leopolda Poljanška v lastništvu KDD

Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) je odobrila pridobitev kontrole podjetja Spira pet, ki je v posredni lasti Leopolda Poljanška, nad KDD – Centralno klirinško depotno družbo, potem ko so bili iz lastništva izključeni nekateri družbeniki na čelu z družbo Goldinar. Vodstvo KDD po preoblikovanju v delniško družbo ostaja isto.

AVK je 24. januarja izdala odločbo, da koncentraciji pridobitve kontrole podjetja Spira pet nad KDD ne nasprotuje in da je koncentracija skladna s pravili konkurence, kaže objava na spletni strani agencije 29. januarja.

Prav tako 29. januarja je bilo v sodni register vpisano preoblikovanje KDD iz družbe z omejeno odgovornostjo v delniško družbo, kar je zahteva novega zakona o trgu finančnih instrumentov. Predsednik uprave je Tomaž Boris Šnuderl, član uprave pa Davor Pavič. Oba sta bila že prej direktorja družbe.

Skupščina KDD je tri dni prej sprejela sklep o podelitvi pooblastila upravi za povečanje osnovnega kapitala z izdajo novih delnic za vložke do višine polovice osnovnega kapitala, ki znaša 1,083 milijona evrov, torej za do 543.000 evrov, kaže objava sodišča na spletni strani Ajpesa.

Lani je med delom lastnikov in vodstvom družbe prišlo do spora. Vodstvo je nekdanjemu nadzorniku KDD Srečku Kendi očitalo, da je prek družbe Goldinar, ki jo ima skupaj s soprogo, in nekaterih drugih družbenikov KDD, s katerimi da je deloval usklajeno – to so družbe DSK, PVMFIN, Zonti in Chorum -, pridobil kontrolo nad KDD, ne da bi pridobil regulatorno dovoljenje Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP).

Uprava KDD je najprej dosegla odvzem glasovalnih pravic Goldinarju in ostalim družbam, ki so imele v lasti skupno več kot 80-odstotni delež KDD (okoli desetino je bilo lastnega deleža KDD), nato pa po odločbi ATVP tudi njihov izbris iz lastništva. Uprava jim je med drugim očitala, da so družbo izpostavili tveganju, da izgubi dovoljenje za opravljanje storitev centralne depotne družbe, kar je njeno osnovno delovanje.

“Srečko Kenda in z njim povezane osebe so se izneverili družbi KDD na najbolj intenziven način, kot si ga je mogoče korporacijskopravno predstavljati, saj so bili za uresničitev svojih protipravnih ambicij pripravljeni lahkotno žrtvovati pravno usodo družbe KDD …,” je uprava med drugim navedla v obrazložitvi sklepa s 30. novembra lani, ki je bil objavljen na Ajpesu in s katerim so družbeniki Spira pet, Finses, Modra Linija Holding in Valeon povečali osnovni kapital družbe za nominalno 362.000 evrov na 1,086 milijona evrov.

Uprava v obrazložitvi sklepa med drugim popisuje, kako so Goldinar in druge omenjene družbe pridobivale delež v KDD ter kako je Goldinar opcijo za 100-odstotni delež družbe Zonti prenesel na družbo Zorn plus, katere lastnik je Otmar Zorn.

Uprava se je pri sklepu sklicevala na družbeno pogodbo KDD in odredbo ATVP iz oktobra lani. V ATVP so STA povedali, da so po zakonu o trgu finančnih instrumentov “dolžni kot zaupne varovati vse informacije s področja svojega dela, vključno z informacijami, povezanimi z nalogami nadzora”, in tako vsebine odločbe ne razkrivajo.

Po neuradnih podatkih je ATVP septembra odločila, da mora KDD najpozneje v enem letu poskrbeti za odpravo kršitev evropske zakonodaje glede primernosti nekaterih lastnikov pri upravljanju KDD; kot neprimerne lastnike je opredelila tiste, ki so jim bile pred tem odvzete glasovalne pravice, je decembra lani poročal časnik Dnevnik.

Vodstvo je izključitev izvedlo na podlagi določil statuta družbe, ki upravi in nadzornemu svetu omogoča, da je družbenik lahko izključen iz družbe, če tako odloči skupščina z najmanj tremi četrtinami navzočih glasov. Eden od možnih razlogov za izključitev je prikrivanje sprememb v identiteti oseb, ki izvajajo nadzor nad upravljanjem KDD, je pisal Dnevnik.

Kenda pa trdi, da so bili postopki uprave nezakoniti in da so bili izbrisani družbeniki, ki so želeli od uprave podatke o večmilijonskih izplačilih za odvetniške storitve. Kenda pravi, da je KDD po njemu dostopnih informacijah za odvetniške storitve namenila vsaj štiri milijone evrov, od tega tri milijone odvetniku Matjažu Titanu. Kritičen je do ravnanja ATVP, ki da je bila o dogajanju obveščena, pa se ni odzvala.

Kot je Kenda zapisal v sporočilu za javnost, ki ga je medijem posredoval v januarju, je bila lastniška struktura KDD upravi in odvetniku Titanu znana, saj da so ga vanjo povabili, odvetnik naj bi tudi sestavil pogodbo za opcijo za Goldinarjev nakup 100-odstotnega deleža družbe Zonti. Med drugim trdi, da so Šnuderl, Pavič in Titan za “nagrado” zahtevali 33-odstotni delež KDD.

V KDD so po pisanju spletnega portala Žurnal24 glede tega dejali, da je bil “sklenjen gentlemanski sporazum med upravo in Srečkom Kendo o udeležbi pri dobičku delničarja v primeru lastniškega izstopa”.

Kenda ob sklicevanju na pravno mnenje, ki sta ga pripravila Bruna Žumber in Rajko Pirnat, trdi, da je ATVP postopek nadzora KDD izvedla nezakonito in da so bili tudi ukrepi, ki jih je ATVP izrekla družbenikom KDD, nezakoniti.

Kenda piše, da je Višje sodišče v Ljubljani po pritožbi Goldinarja decembra lani zavrnilo vpis imenovanja dodatnih treh članov nadzornega sveta v sodni register ter da je tako nadzorni svet od 1. junija do 7. decembra 2023 svoje odločitve, vključno z izključitvijo družbenikov, sprejemal v nezakoniti sestavi.

Sprememba poslovnih deležev je bila v sodni register vpisana 29. julija. Največji družbenik je Spira pet z deležem 26,1 odstotka, Finses ima 12,52-odstotni, Modra Linija Holding 1,16-odstotni in Valeon 0,10-odstotni delež. Ob neupoštevanju izbrisanih deležev Spira pet obvladuje 65-odstotni delež družbe.

Družba Spet pet je v lasti družbe Boleta, katere 60,2-odstotni družbenik je Leopold Poljanšek. 13,5-odstotni družbenik Bolete je družba LP Invest (delniška družba s sedežem na istem naslovu kot družba Marles hiše), 10-odstotni družba PD-16 projekti in poslovno svetovanje (v lasti Magdalene Poljanšek), 16,2-odstotni delež ima v lasti družba sama.

Poljanšek je bil v preteklosti med drugim večinski lastnik družbe Marles ter direktor in posredni solastnik družbe Velana, trenutno je posredno (prek družb Spira pet in Slosys) večinski lastnik vodnogospodarskega podjetja Drava Ptuj, ki ima med drugim koncesijo za vzdrževanje vodnogospodarskih objektov in rečnih strug na vodotokih porečja Drave.

Back to top button