Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) je v začetku meseca ocenil, da močno gospodarstvo in rast inflacije kažeta na zaustavitev napredka pri spopadu z naraščanjem cen življenjskih potrebščin, je razvidno iz zapiskov z zadnjega srečanja FOMC. Obdobje visokih cen bi se tako v ZDA lahko nadaljevalo še nekaj časa.
FOMC je na zasedanju 1. maja na podlagi ocene, da je letna inflacija v ZDA še vedno odločno nad dolgoročnim ciljem dveh odstotkov, glasoval za ohranitev obrestnih mer na 23-letnem vrhu. Ključna obrestna mera je tako ostala na ravni med 5,25 in 5,50 odstotka.
Inflacija je od junija 2022, ko je na letni ravni dosegla 9,1 odstotka, sicer močno nazadovala. Cene življenjskih potrebščin, merjene z indeksom CPI, so se v ZDA po podatkih tamkajšnjega ministrstva za delo aprila na letni ravni zvišale za 3,4 odstotkov, kar je 0,1 odstotne točke manj kot marca. Kazalnik zasebne porabe (PCE), ki ga meri ameriško ministrstvo za trgovino, pa je marca, za katerega so na voljo zadnji podatki, na letni ravni dosegel 2,7-odstotno rast, kar je 0,2 odstotne točke več kot februarja.
Federal Reserve (Fed) pri odločanju o denarni politiki sicer najbolj upošteva inflacijo, vezano na potrošniško porabo brez cen energije in hrane, ki je bila marca na letni ravni 2,8-odstotna, kar je enako kot februarja.
Gospodarska rast ZDA je bila medtem v prvem četrtletju na letni ravni pri 1,6 odstotka.
Zadnji podatki po mnenju centralnih bankirjev ne potrjujejo vzdržnega zniževanja rasti cen življenjskih potrebščin. Posledično so zaključili, da bo treba na znižanje obrestnih mer verjetno čakati dlje, kot so pričakovali, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razvidno iz v sredo objavljenih zapiskov z majskega zasedanja FOMC.
Več članov odbora je menilo, da se bo morala pred tem upočasniti rast povpraševanja, prav tako so nekateri, če bi bilo to potrebno, omenili pripravljenost na dodatno zaostritev denarne politike.
Je pa iz zapiskov razvidno tudi, da močnejše rasti inflacije na srednji in dolgi rok v Fedu vendarle ne pričakujejo.
Vlagatelji trenutno možnost, da bo FOMC obrestne mere znižal do sredine septembra, ocenjujejo kot 60-odstotno. Takšna poteza bi sicer Fed pahnila v razburkano predsedniško kampanjo pred novembrskimi volitvami. Za predsedniški stolček se borita aktualni demokratski predsednik Joe Biden in njegov republikanski predhodnik Donald Trump.