
Beloruski samodržec Aleksander Lukašenko je v četrtek določil 27. februar kot datum referenduma o ustavnih reformah. Lukašenko je referendum obljubil po silovitih protivladnih protestih po predsedniških volitvah avgusta 2020, ki so jih oblasti nasilno zatrle.
Ustavne spremembe po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ponovno uvajajo omejitev predsedniškega mandata v Belorusiji, ki jih je Lukašenko sicer že odpravil, na dva petletna mandata, a naj bi veljale od naslednjih predsedniških volitev naprej. Za 67-letnega Lukašenka to pomeni, da se lahko leta 2025 ponovno poteguje za predsedniški mandat in na oblasti ostane skupno še dodatnih deset let.
Predlagane ustavne spremembe podeljujejo tudi imuniteto nekdanjim državnim voditeljem za zločine, storjene v času njihovega mandata, in legalizirajo možnost, da Belorusija na svojem ozemlju gosti jedrsko orožje.
Na volitvah leta 2020 si je Lukašenko, ki je na oblasti že skoraj 30 let, zagotovil šesti mandat, številni vodilni predstavniki beloruske opozicije pa so pristali v zaporu. Njegova glavna tekmica Svetlana Tihanovska, ki meni, da je dejanska zmagovalka volitev, se je zatekla v sosednjo Litvo.
Iz urada Tihanovske v Litvi so v odzivu na določitev datuma referenduma sporočili, da je zaradi obsežnega zatiranja vseh nasprotujočih glasov vse od volitev leta 2020 nemogoča kakršna koli resnična razprava o predlogih ustavnih sprememb.
“Ni možnosti za svobodno razpravo o predlaganih spremembah, volilne komisije niso sestavljene transparentno, neodvisno spremljanje volilnega procesa je nemogoče,” je sporočila Tihanovska. Dodala je, da je edina možna volilna kampanja, ki je v skladu z interesi Belorusov, demokratična izvolitev novega predsednika v skladu z mednarodnimi standardi in po izpustitvi vseh političnih zapornikov.
Po podatkih organizacije za človekove pravice Pomlad (Vjasna) je v Belorusiji skoraj tisoč političnih zapornikov. Minuli mesec so na 18 let zapora obsodili 43-letnega blogerja na YouTubu, soproga Tihanovske, Sergeja Tihanovskega.
V Rusiji je predsednik Vladimir Putin leta 2020 pripravil referendum o ustavnih spremembah, ki mu omogočajo, da na oblasti ostane vse do leta 2036.