V Italiji po predsedniških volitvah kriza na desni sredini

Med strankami desne sredine je po vnovični izvolitvi Sergia Mattarelle za italijanskega predsednika izbruhnil spor. Vodja skrajno desnih Bratov Italije Giorgia Meloni namreč desni Ligi in konservativni Naprej Italiji očita, da sta prelomili obljubo, da ne bosta podprli Mattarelle. Vodja Lige Matteo Salvini posledično predlaga novo zavezništvo.

 

 

“Kar se mene tiče, desna sredina v parlamentu ne obstaja več,” je na Facebooku zapisala Melonijeva. Prihodnje zavezništvo na tem političnem polu je treba po njenem mnenju ponovno zastaviti, voditi pa ga želi sama, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

V odziv je Salvini prišel na dan z idejo novega parlamentarnega zavezništva, ki bi ga sestavljale stranke v trenutni koalicijski vladi premierja Maria Draghija. Ta vključuje nekaj levih strank, a tudi njegovo desno Ligo in Naprej Italijo Silvia Berlusconija.

“Naš model bi bil lahko tak, kot ga ima Republikanska stranka v Ameriki,” je v prispevku za dnevnik Il Giornale zapisal Salvini. Menil je, da gre za priložnost za “spremembo desne sredine in tako končno tudi temeljno spremembo Italije”, povzema nemška tiskovna agencija dpa.

V torek se bo v Milanu sešlo vodstvo Lige, ki bo razpravljalo o nedavnih predsedniških volitvah in prihodnji usmeritvi stranke, so sporočili v izjavi.

Tudi vodja konservativne stranke Pogum Italija, Giovanni Toti je za časnik La Repubblica danes dejal, da se je desna sredina znašla v kompleksni situaciji, saj so nekatere njene stranke v vladi, druge pa v opoziciji.

Salvini je sicer med nedavnimi predsedniškimi volitvami predlagal nekaj kandidatov, a nobeden ni bil uspešen pri pridobitvi potrebne večine glasov. Tako Liga kot Naprej Italija sta nato na koncu podprli dosedanjega predsednika Mattarello.

Kot meni Toti, je bil Salvini postavljen pred izbiro med ohranitvijo enotnosti desne sredine v parlamentu in iskanjem kompromisa s preostalimi strankami v vladni koaliciji. “In na koncu se je to izkazalo za nerešljiv problem,” je ocenil Toti.

Predsedniške volitve so za nesoglasja poskrbele tudi v populističnem Gibanju pet zvezd. Zunanji minister iz vrst te stranke Luigi Di Maio je bil kritičen do vodje stranke Giuseppeja Conteja zaradi neustreznega ravnanja v pogajanjih, čeprav ga ni poimensko omenjal. Pozval je k notranjemu premisleku v stranki.

Dosedanji italijanski predsednik Mattarella je bil v soboto znova izvoljen za predsednika države. Čeprav je 80-letnik ves čas vztrajal, da se bo upokojil in da ga nov mandat ne zanima, a so ga v soboto predstavniki strank na čelu s premierjem Mariem Draghijem prepričali, da v dobro države ostane na položaju.

Naj podprejo Mattarello, so v osmem krogu glasovanja svoje predstavnike pozvali Demokratska stranka, Gibanje pet zvezd, Živa Italija, Naprej Italija in Liga. Proti pa so glasovali v skrajno desni stranki Bratje Italije, ki sicer z Naprej Italijo in Ligo sestavljajo desnosredinsko zavezništvo.

Source
STA
Back to top button