Nemčija bo morala v prihodnjih osmih letih zmanjšati porabo energije za četrtino, če želi doseči zastavljene cilje na področju varstva podnebja, je ob današnji predstavitvi podnebnih načrtov nove nemške vlade dejal minister za gospodarstvo in podnebno politiko Robert Habeck. Pred Nemčijo je tako “velikanska naloga”, je ocenil.
Brez daljnosežnih ukrepov bo Nemčija do leta 2030 znatno zgrešila svoje podnebne cilje, je opozoril sopredsednik stranke Zelenih, ki od decembra skupaj s socialdemokrati (SPD) in liberalci (FDP) tvori novo nemško vlado.
Če se bo stanje nadaljevalo takšno, kot je, bo Nemčija do konca desetletja zmanjšala izpuste toplogrednih plinov za 50 odstotkov namesto za načrtovanih 65 odstotkov v primerjavi z letom 1990. “To je 200 milijonov ton izpustov preveč,” je opozoril minister.
“V prihodnjih letih moramo postati učinkovitejši in hitrejši. Hitrost in doslednost se morata povečati,” je dejal Habeck in predstavil “bilanco” podnebnih sprememb, ki bo v prihodnjih mesecih in letih oblikovala številne politične pobude, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Habeck je ob tem predstavil poročilo ministrstva, iz katerega izhaja, da bo morala Nemčija za dosego želenega 65-odstotnega zmanjšanja izpustov do leta 2030 zmanjšati porabo energije za 20 do 25 odstotkov, je poročal Reuters.
“Naloga je velika. Je velikanska,” je poudaril. “Od leta 2010 do leta 2020 nam je uspelo zmanjšati izpuste v povprečju za 15 milijonov ton letno, od leta 2022 do leta 2030 pa jih moramo v povprečju zmanjšati za 40 milijonov ton letno.”
Nemčija trenutno pridobiva 42 odstotkov električne energije iz obnovljivih virov energije, za kar so potrebovali 30 let. Do leta 2030 pa naj bi se po besedah Habecka ta delež povečal na 80 odstotkov. Nemčija ima torej osem let časa, da to doseže.
Po poročanju Reutersa, je med načrti nove nemške vlade do prihodnjega leta povečati zmogljivosti vetrne energije na kopnem z dveh gigavatov na pet in na 10 gigavatov do leta 2027. Habeck je ob tem pojasnil, da bo državna podpora za vetrne in sončne elektrarne verjetno trajala še 20 let.
Nemčija bo še vedno potrebovala plin kot rezervno gorivo v dnevih z malo vetra in sonca, medtem ko bo gradila infrastrukturo za vodik, vendar Habeck pravi, da ga ne bi smeli obravnavati kot dolgoročno nadomestilo za druga fosilna goriva. “Premoga ne bi smeli preprosto nadomestiti s plinom – potem bi bili spet na začetku,” je poudaril.