Na nedeljskih volitvah na Portugalskem se socialistu Costi obeta nov mandat

Na Portugalskem bodo v nedeljo potekale predčasne parlamentarne volitve, ki so jih razpisali, potem ko parlament oktobra lani ni podprl predloga proračuna za letos. Ankete napovedujejo zmago vladajočim socialistom in tretji mandat socialističnemu premierju Antoniu Costi od leta 2015, a želene absolutne večine verjetno ne bo dosegel.

 

 

 

Costa, ki si želi “okrepljeno, stabilno in trajno parlamentarno večino”, je med kampanjo volivce pozival k udeležbi na volitvah, da mu zagotovijo absolutno večino, ki mu je na zadnjih volitvah leta 2019 ušla za samo osem poslanskih mest.

Ankete njegovi Socialistični stranki (PS) napovedujejo skoraj 38-odstotno podporo, ne pa tudi absolutne večine, ki si jo želi. Glavni opozicijski desnosredinski socialdemokratski stranki (PSD) Ruija Ria, nekdanjega župana Porta, napovedujejo okoli 30-odstotno podporo. Zadnje dni je sicer v anketah zaznati tendenco zmanjševanja razlike med strankama, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Skrajno desničarska populistična stranka Chega (Dovolj), ki je na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2019 prvič vstopila v parlament z enim poslancem po 1,3-odstotni podpori, pa bi zdaj lahko postala tretja najmočnejša parlamentarna stranka. Napovedujejo ji skoraj sedem odstotkov glasov.

Stranko je politolog Jose Santana Pereira z lizbonskega univerzitetnega inštituta ISCTE za današnje Delo označil kot iliberalno stranko, ker pod vprašaj postavlja pravice in politično zastopanost manjšin.

Predčasne parlamentarne volitve – redni mandat bi se končal oktobra 2023 – je predsednik države Marcelo Rebelo de Sousa razpisal novembra lani, potem ko Costa v parlamentu ni uspel zagotoviti podpore za predlog proračuna za letošnje leto, ki ga je pripravila njegova manjšinska vlada. Da proračun ni bil sprejet, se je zgodilo prvič od vzpostavitve demokracije leta 1974 po več desetletjih desničarske diktature.

De Sousa je ocenil, da je s tem omajana podporo vladi, medtem ko bo letošnje leto odločilno za trajen izhod iz pandemije covida-19 in socialne krize. Ker Costa ni želel odstopiti, je razpisal predčasne volitve.

Letošnji proračun je sicer še posebej pomemben, ker določa tudi porabo 45 milijard evrov evropske pomoči za okrevanje po pandemiji. Glede na postopke pa bo po zavrnitvi novi predlog proračuna mogoče znova vložiti šele aprila, kar bi lahko oviralo proces oživitve gospodarstva, navaja Euronews.

Levosredinski socialisti imajo v 230-članskem parlamentu 108 poslancev in na čelu s Costo vodijo manjšinsko vlado od leta 2015 s podporo dveh manjših radikalnih levih strank, Levega bloka (BE) in komunistov (PCP). Stranki, ki se zavzemata za krepitev egalitarizma, sta na glasovanju podporo proračunu odrekli. Od socialistov sta zahtevali obrat v levo z bistveno višjimi socialnimi izdatki, česar Costa ni hotel storiti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V primeru, da na volitvah ne bo dobil absolutne večine, je Costa že napovedal, da bo skušal vlado voditi sam ob iskanju vsakokratne podpore v parlamentu. Politični analitik z lizbonske univerze Jose Santana Pereira je za AFP ocenil, da bo Costa brez podpore omejenih levih strank težko oblikoval stabilno vlado. Zato pričakuje ohranitev sedanjega razmerja moči.

V času prvega mandata Coste je Portugalska uživala štiri leta gospodarske rasti. To je vladi omogočilo, da je odpravila stroge varčevalne ukrepe, ki so jih uvedli med dolžniško krizo v Evropi leta 2011. Prvič po letu 1974 so beležili proračunski presežek.

Zadnji dve leti pa sta minili v znamenju zdravstvene krize zaradi pandemije covida-19. Več kot 10-milijonska Portugalska upa, da bo iz nje kmalu izšla zahvaljujoč visoki stopnji precepljenosti, eni najvišjih na svetu. Cepilo se je 89 odstotkov prebivalcev, več kot 3,5 milijona tudi s poživitvenim odmerkom. A država se kljub temu tako kot ostala Evropa zdaj sooča z rekordnim porastom okužb zaradi bolj kužne koronavirusne različice omikron.

Socialisti so med kampanjo izpostavljali tudi najnižjo stopnjo brezposelnosti v dveh desetletjih, ki je lani dosegla okoli šest odstotkov. Ena glavnih tem pa je bil problem minimalne plače, ki jo prejema že skoraj četrtina delovno aktivnih prebivalcev – 900.000. Letos so jo povečali za 47 evrov na 822 evrov, a je še vedno ena najnižjih v zahodni Evropi. Costa v primeru vnovične izvolitve obljublja, da jo bo do leta 2026 dvignil nad tisoč evrov. Ko je nastopil položaj leta 2015, je znašala 589 evrov.

Portugalci se bodo sicer v nedeljo že tretjič od začetka pandemije odpravili na volišča po predsedniških volitvah januarja lani in lokalnih septembra, tako da bodo tudi tokrat veljali ukrepi za zajezitev okužb.

Ker je zaradi omikrona v karanteni oz. izolaciji okoli 600.000 ljudi, od tega dve tretjini potencialnih volivcev, so prvič omogočili oddajo glasu tudi okuženim in tistim v karanteni zaradi visoko tveganega stika. Pozvali so jih, naj se v nedeljo na volišča odpravijo med 18. in 19. uro, ko je običajno na voliščih manj ljudi. Obvezno morajo nositi zaščitno masko in upoštevati medsebojno razdaljo.

S ciljem zmanjšanja gneče na voliščih pa se je minulo nedeljo začelo tudi predčasno glasovanje, za katerega se je prijavilo več kot 300.000 volivcev. Med njimi je bil tudi premier Costa, ki je ob oddaji glasu ocenil, da so vzpostavili pogoje za varno glasovanje.

Source
STA
Back to top button