Madžarska omejila dostop oseb LGBTQ do posvojitev, ustava “ščiti identiteto otrokovega spola”

Učni materiali, ki so do verskih vprašanj nevtralni ali skupnost LGBTQ prikazujejo v pozitivni luči, bi lahko bili nezakonit

Madžarski parlament je sprejel zakon in ustavni dopolnili, s katerimi so dodatno omejili pravice oseb LGBTQ. Istospolnim parom so dejansko prepovedali posvojitev otroka, v ustavo pa dodali, da je spol osebe določen ob rojstvu in ga ni mogoče spremeniti.

Ustavo so dopolnili z zapisom, da je “mati ženska, oče pa moški” in da Madžarska “ščiti identiteto otrokovega spola ob rojstvu”. Dopolnila so sprejeli s 134 glasovi za, 45 proti in tremi vzdržanimi, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Vlada je potrebo po spremembah utemeljila s tem, da je zaradi “novih ideoloških procesov na Zahodu otroke treba zaščititi pred morebitnimi ideološkimi ali biološkimi vmešavanji”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nov pogoj za posvojitev otrok zakonska zveza

Z zakonom so določili, da lahko otroka posvojijo samo poročeni pari, samski pa ga lahko posvojijo samo s posebnim dovoljenjem ministra, ki je pristojen za družine, s čimer so istospolnim parom posvojitev dejansko prepovedali. Do zdaj je namreč lahko eden od partnerjev vlogo za posvojitev vložil kot samska oseba, saj na Madžarskem istospolne poroke niso dovoljene.

Zakon se dotika tudi izobraževanja

To, da so učni materiali do verskih vprašanj nevtralni ali pa teme, povezane s skupnostjo LGBTQ prikazujejo v pozitivni luči, bi odslej lahko nezakonito, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

V zakonu namreč piše, da Madžarska “ščiti pravico otrok do spolne identitete, s katero so se rodili, in zagotavlja vzgojo, ki je v skladu z vrednotami, ki so utemeljene na madžarski ustavni identiteti in krščanski kulturi”.

Letos se je politika do oseb LGBTQ na Madžarskem še zaostrila, med drugim je maja parlament potrdil zakon, po katerem na rojstnem listu ni mogoče zakonito spremeniti spola, ki je bil določen ob rojstvu. Foto: Reuters

Sprememba spola na rojstnem listu prepovedana

Da je to “črn dan za madžarsko skupnost LGBTQ in črn dan za človekove pravice”, ocenjuje direktor organizacije Amnesty International na Madžarskem David Vig, ki je v sporočilu za javnost zapisal, da so “ti diskriminatorni, homofobni in transfobni zakoni, ki so jih na hitro sprejeli pod krinko pandemije koronavirusne bolezni 19, samo zadnji napad madžarskih oblasti na osebe LGBTQ”.

Vlada premierja Viktorja Orbana je ustavo spremenila že kmalu po prihodu na oblast leta 2010 in vanjo zapisala, da je zakon zveza moškega ter ženske in “temelj družine ter preživetja naroda”, z odlokom iz leta 2018 pa je na univerzah prepovedala poučevanje študij spola.

etos se je politika do oseb LGBTQ v državi še zaostrila, med drugim je maja parlament potrdil zakon, po katerem na rojstnem listu ni mogoče zakonito spremeniti spola, ki je bil določen ob rojstvu.

Prenovljena tudi volilna zakonodaja

Parlament, v katerem ima veliko večino Orbanova stranka Fidesz, je podprl tudi spremembo volilnega zakona, s katero bodo stranke, ki bodo hotele sodelovati na državnih volitvah, morale imeti kandidate v najmanj 14 od skupno 19 provinc ter veliko več kandidatov kot do zdaj. Vlada spremembo utemeljuje s preprečevanjem lažnim strankam, da bi prišle do državnih sredstev.

Številni v opoziciji sumijo, da želijo zmanjšati možnosti povezanih opozicijskih kandidatov nasproti kandidatom vladajočega Fidesza na parlamentarnih volitvah leta 2022, poroča AFP.

Via
STA
Source
RTV MMC
Back to top button