Izredni dogodki UniCredit v zadnjem četrtletju potisnili v rdeče, celotno 2021 bolje od pričakovanj

Italijanska bančna skupina UniCredit je v zadnjem trimesečju lani ustvarila blizu 1,44 milijarde evrov čiste izgube. Razlog zanjo so izredni dogodki, povezani tudi s prestrukturiranjem banke. V celotnem letu 2021 se je skupina s 1,54 milijarde evrov dobička odrezala bolje od pričakovanj. V Sloveniji je ob rasti prihodkov beležila nižji dobiček.

 

 

Izguba v zadnjem trimesečju je nekoliko večja kot v enakem obdobju leto pred tem, ko je dosegla skoraj 1,18 milijarde evrov. A če ne upoštevamo izrednih dogodkov oziroma stroškov, povezanih tudi z obsežnim prestruktiriranjem poslovanja, je skupina pridelala 810 milijonov evrov dobička, je skupina objavila na spletni strani.

V celotnem letu se je banka po 2,78 milijarde evrov izgube v letu 2020 vrnila k dobičku. Ta je pod črto dosegel 1,54 milijarde evrov, ob neupoštevanju izrednih dogodkov pa 3,90 milijarde evrov. To je bilo celo nekoliko nad napovedmi skupine s sedežem v Milanu, ki so bile pri 3,7 milijarde evrov.

Prihodki so v celotnem letu 2021 narasli za skoraj pet odstotkov na 17,95 milijarde evrov, pri čemer so čiste obresti upadle za štiri odstotke na 9,06 milijarde evrov, prihodki od opravnin pa so narasli za 12,1 odstotka na 6,69 milijarde evrov. Iz trgovanja je UniCredit s skoraj 1,64 milijarde evrov pridelala 16 odstotkov več prihodkov. Tudi rast prihodkov je sicer po navedbah nemške tiskovne agencije dpa presegla napovedi analitikov.

Poslovanje je torej razmeroma dobra novica za ekipo izvršnega direktorja skupine Andrea Orcela, ki je vodenje UniCredita prevzel pred približno letom dni. Skupina v zadnjih letih izvaja proces obširnega prestrukturiranja, v okviru katerega reže stroške, tudi z napovedanim zmanjšanjem števila poslovalnic za 500 in zaposlenih za 8000 do leta 2023, odprodaja nekatere naložbe in prilagaja mednarodno prisotnost banke. Tako se skupina na primer krepi in zaposluje v Italiji in srednji ter vzhodni Evropi.

Skupina je navzoča v Italiji, Nemčiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini, Bolgariji, na Hrvaškem, Češkem, Slovaškem in Madžarskem, v Romuniji, Rusiji, Srbiji in Sloveniji, z mrežo predstavništev in podružnic pa storitve nudi še v dodatnih 16 državah po svetu.

V Sloveniji je UniCredit prisotna z UniCredit banko Slovenije, lizinško družbo UniCredit Leasing in družbo za upravljanje nepremičnin UCTAM upravljanje. Lani je skupina v Sloveniji ustvarila šest milijonov evrov konsolidiranega čistega dobička, kar je 54 odstotkov manj kot leto prej.

Prihodki so medtem narasli za skoraj dva odstotka na 72 milijonov evrov, pri čemer so čiste obresti upadle za 3,5 odstotka na okoli 44 milijonov evrov, opravnine pa za 7,5 odstotka na 21 milijonov evrov. Rast prihodkov je posledica tega, da je banka iz trgovanja ustvarila sedem milijonov evrov, potem ko jih je leta 2020 dva milijona evrov.

Pred časom se je ugibalo, da bo UniCredit svojo prisotnost v Sloveniji zmanjšala ali se celo iz države umaknila. A kot so pred tedni na podlagi informacij iz skupine poročale Finance, na podlagi novega strateškega načrta za obdobje 2022-2024, v katerem sicer ni specifičnih opredelitev glede usode posameznih članic, ni videti, da bo do prodaje slovenske UniCredit banke prišlo. Naj bi bila pa v igri prodaja lizinške družbe, ki novih pogodb ne sklepa že okoli leto dni.

Source
STA
Back to top button