Srbske oblasti so si zadale nalogo, da do leta 2027 izpolnijo vse kriterije za članstvo v Evropski uniji, je danes v odzivu na širitveno poročilo EU po poročanju srbskih medijev dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić. Poročilo je ocenil kot korektno in od neizpolnjenih obveznosti izpostavil predvsem vprašanja s področja zunanje politike.
“Mi smo na evropski poti, EU pa je naš največji zunanjetrgovinski partner, in mi smo si zadali cilj, da prek načrta rasti in reformnega načrta do leta 2027 izpolnimo vse obveznosti, ne glede na to, ali bomo člani ali ne,” je danes po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug izjavil Vučić po srečanju z vodjo delegacije EU v Srbiji Emanuelom Giaufretom.
Giaufret je Vučiću predal letno širitveno poročilo EU o Srbiji, ki ga je prejšnji teden objavila Evropska komisija. V Bruslju od Beograda pričakujejo pospešitev implementacije reform na vseh področjih, predvsem glede vladavine prava, in uresničitev zavez iz dogovora o normalizaciji odnosov s Prištino. Poleg tega mora Srbija prednostno izboljšati usklajenost svoje zunanje politike z evropsko, tudi na področju sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Uskladiti mora tudi vizumski režim.
Vučić je danes dejal, da nima pripomb na poročilo, in ga ocenil kot korektnega. “Obstajajo stvari, ki so popolnoma točne in ki jih nismo izpolnili, nanašajo pa se na uskladitev naše zunanje politike, predvsem glede uvedbe sankcij proti Ruski federaciji, uvedbe vizumov za nekatere države in obstoja v. d. stanja v številnih podjetjih, kar je problem že več let,” je izjavil po poročanju Tanjuga.
Mednarodni denarni sklad je po pisanju portala N1 Srbija srbski vladi že pred leti priporočil, da konča prakso nastavljanja vršilcev dolžnosti v javnih podjetjih. Vlada tega ni izpolnila, ampak nadaljuje to prakso, ker da ima politika na podjetje s takšnim direktorjem večji vpliv.
Izpostavil je tudi, da imata Srbija in EU drugačno videnje glede vprašanja Kosova, a se Beograd po njegovih besedah strinja, da je dialog edina rešitev, ki bi privedla do kompromisa s Prištino.
Srbija je doslej odprla 22 od 35 poglavij v pristopnih pogajanjih z EU. Dve od teh sta začasno zaprti.