Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen danes z obiskom v Tirani začenja turnejo po Zahodnem Balkanu. V sklopu turneje bo obiskala vseh šest balkanskih držav, ki si prizadevajo za vstop v Evropsko unijo. Tema pogovorov bosta po navedbah komisije napredek držav na evropski poti in šest milijard evrov vreden načrt EU za gospodarsko rast.
Von der Leyen se bo danes v Tirani sestala z albanskim premierjem Edijem Ramo, v četrtek pa predsednikom Bajramom Begajem. Nato bo odpotovala v Skopje, kjer se bo srečala z makedonskim premierjem Hristijanom Mickoskim in predsednico Gordano Siljanovsko-Davkovo.
Po Skopju bo odšla v BiH, kjer bo v četrtek obiskala Jablanico ter si ogledala območje, ki so ga v začetku meseca prizadele smrtonosne poplave s plazovi. V petek se bo v Sarajevu sestala s predsedujočo svetu ministrov BiH Borjano Krišto ter člani predsedstva BiH.
V petek bodo sledili še pogovori predsednice komisije s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem in predsednikom vlade Milošem Vučevićem v Beogradu, v soboto pa v Prištini s kosovskim premierjem Albinom Kurtijem in predsednico Vjoso Osmani. Obisk bo von der Leyen sklenila v Črni gori, kjer se bo pogovarjala s črnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem in premierjem Milojkom Spajićem.
Evropska komisija je, tudi spričo ruske agresije na Ukrajino, v prvem mandatu pod vodstvom von der Leyen širitvi unije dala nov zagon.
Njen tokratni, že četrti obisk v regiji je močan signal, da je širitev spet na mizi, je za francosko tiskovno agencijo AFP pred začetkom turneje ocenila članica bruseljskega think-tanka Bruegel Heather Grabbe. “Da gre tja tako zgodaj v svojem drugem mandatu in da tja hodi redno, je pomembna politična gesta, saj kaže na njeno zanimanje,” je še dejala.
Za države bo obisk predsednice komisije po besedah Grabbe priložnost, da pokažejo napredek pri izvajanju reform.
Najdlje na poti v unijo sta sicer Črna gora in Srbija, ki se že pogajata o članstvu, a slednjo pri približevanju EU zavirajo njene tesne vezi z Moskvo.
Edina država, ki še nima statusa kandidatke, ostaja Kosovo, BiH pa je Bruselj letos prižgal zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj, za kar si je močno prizadevala tudi Slovenija.
Von der Leyen je bila nazadnje na turneji po Zahodnem Balkanu pred enim letom, ko je predstavila načrt EU za gospodarsko rast regije, katerega cilj je podvojitev gospodarskih zmogljivosti regije.
EU želi z načrtom pospešiti približevanje držav Zahodnega Balkana EU, zlasti na področju sprejemanja potrebnih reform. V ta namen je vzpostavila nov finančni instrument za obdobje 2024-2027, vreden šest milijard evrov.
Voditelji držav Zahodnega Balkana so z von der Leyen septembra v Bruslju obravnavali reformne načrte, ki bodo podlaga za izplačila iz instrumenta. Države članice EU so sredi oktobra potrdile načrte Albanije, Črne gore, Kosova, Severne Makedonije in Srbije, ki lahko še letos pričakujejo prva predplačila.