
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v današnjem pogovoru z ameriškim posebnim odposlancem za Rusijo in Ukrajino Keithom Kelloggom poudarila, da je EU pripravljena sodelovati z ZDA v prizadevanjih za trajen in pravičen mir v Ukrajini. Obenem mora vsaka rešitev konflikta spoštovati neodvisnost in ozemeljsko celovitost te države.
“Želimo sodelovati z ZDA v prizadevanjih za pravičen in trajen mir za Ukrajino. Smo v ključnem trenutku,” je po srečanju na družbenem omrežju X zapisala von der Leyen.
Kot so navedli na komisiji, je predsednica v pogovoru s Kelloggom znova potrdila zavezanost EU pravičnemu in trajnemu miru v Ukrajini. Ponovila je, da mora vsaka rešitev konflikta upoštevati neodvisnost, suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine.
Da lahko Ukrajina računa na Evropo, je po ločenem srečanju s Kelloggom sporočil tudi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. “Pripravljeni smo še naprej konstruktivno sodelovati z ZDA, da bi zagotovili mir in varnost,” je zapisal na omrežju X.
Poudaril je, da prekinitev ognja ne bo dovolj, ampak je treba skleniti sporazum, ki bo zagotovil celovit, pravičen in trajen mir v Ukrajini ter varnost v Evropi.
Von der Leyen je v pogovoru s posebnim odposlancem ZDA izpostavila še ključno vlogo EU pri zagotavljanju finančne stabilnosti in obrambe Ukrajine, saj ji je namenila že 135 milijard evrov pomoči, kar je največ med vsemi ukrajinskimi zaveznicami. Ta podpora vključuje 52 milijard evrov vojaške pomoči.
EU pa je po besedah predsednice komisije pripravljena storiti še več za podporo Kijevu.
Von der Leyen je sogovorniku predstavila tudi evropske načrte za povečanje proizvodnih zmogljivosti obrambne industrije in izdatkov za obrambo.
Posebni odposlanec ameriškega predsednika za Rusijo in Ukrajino, ki bo v prihodnjih dneh obiskal še Kijev, se je s predsednikoma institucij EU sestal po ponedeljkovem srečanju voditeljev ključnih evropskih držav, EU in zveze Nato v Parizu.
Na srečanju, na katerem sta v imenu EU sodelovala von der Leyen in Costa, so se strinjali, da morajo evropske države zvišati izdatke za obrambo. Poleg tega so izrazili pripravljenost, da zagotovijo varnostna jamstva Ukrajini.
V Savdski Arabiji so se medtem danes začeli pogovori delegacij ZDA in Rusije, na katerih naj bi glede na napovedi razpravljali o obnovi odnosov med Moskvo in Washingtonom, srečanju med predsednikoma Donaldom Trumpom in Vladimirjem Putinom ter Ukrajini.
Na ameriškem zunanjem ministrstvu so v ponedeljek poudarili, da je današnje srečanje prvi korak k ugotovitvi, ali Moskva misli resno glede pogovorov o koncu vojne v Ukrajini in da ne gre za začetek mirovnih pogajanj.