Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je na izrednem vrhu EU v luči napetosti na Bližnjem vzhodu poudaril pomen enotnosti EU ter opozoril na nevarnost zaostritve razmer, ki bi bila lahko nevarna tudi za Evropo. Voditelji EU želijo uporabiti diplomatska in politična sredstva, da bi preprečili širjenje konflikta, je danes v Bruslju dejal Michel.
Evropa mora po besedah Michela pokazati, da je enotna. EU je unija vrednot in mora braniti mednarodno humanitarno in mednarodno pravo, je še dejal po koncu izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU, na katerem so razpravljali o dogajanju na Bližnjem vzhodu po napadih skrajnega gibanja Hamas na Izrael.
“Narediti je treba vse, da bi preprečili zaostrovanje v regiji,” je opozoril Michel. To namreč predstavlja veliko nevarnost ne samo za bližnjevzhodno regijo, pač pa tudi za Evropo. Pri tem je potrebno “aktivno vključiti Izrael in njegove partnerje v regiji na politični in diplomatski ravni”.
Voditelje skrbi tudi vpliv izraelsko-palestinskega konflikta na evropsko družbo. Ta konflikt “ustvarja delitev in polarizacijo ter ogroža našo varnost”, je opozoril Michel. Zato je po njegovem pomembno, da preprečimo varnostna tveganja in okrepimo sodelovanje med varnostnimi službami.
Voditelji so na zasedanju, ki je potekalo prek videokonference, poudarili tudi pomen dostopa humanitarne pomoči za ljudi na območju Gaze. Pomembno je, da imajo dostop do vode, elektrike, hrane in zdravil. “Popolno obleganje z odklopom elektrike in vode ni v skladu z mednarodnim pravom,” je dejal Michel.
“Moramo biti trdni, da bodo civilisti zaščiteni povsod,” je poudaril. EU se želi tesneje usklajevati tudi z Združenimi narodi za zagotovitev humanitarne oskrbe ljudi, je povedal.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je opozorila, da “Hamasov teror zdaj prinaša neizmerno trpljenje palestinskemu ljudstvu”. Po njenih besedah “ni nobenega protislovja v tem, da smo solidarni z Izraelom in delujemo za humanitarne potrebe Palestincev”.
Voditelji so na srečanju, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Robert Golob, med izzivi, povezanimi z zaostritvijo napetosti na Bližnjem vzhodu, naslovili tudi vprašanje migracij.
Michel je ob tem izpostavil Egipt, ki gosti milijone beguncev. Po njegovem mnenju je pomembno sodelovati z Egiptom pri tem vprašanju kot tudi glede humanitarnega dostopa do Gaze prek mejnega prehoda Rafa, ki ga Kairo trenutno onemogoča.
Voditelji so ob tem, kot že v nedeljo sprejeti skupni izjavi, znova poudarili, da so zavezani trajnemu miru na Bližnjem vzhodu, ki bi temeljil na rešitvi dveh držav.
Znova so tudi obsodili napad Hamasa na Izrael. Poudarili so, da ima Izrael pravico do obrambe, vendar pa naj pri tem upošteva humanitarno in mednarodno pravo.
Znova so pozvali k takojšnji izpustitvi vseh talcev, ki so jih zajeli pripadniki Hamasa, govorili pa so tudi o prizadevanjih za evakuacijo evropskih in drugih tujih državljanov z območja Gaze, za katerega je Izrael po napadih Hamasa odredil popolno blokado.