
Obrambni minister Matej Tonin je danes na neformalnem zasedanju v francoskem Brestu opozoril, da EU ob osredotočanju na Ukrajino in Mali ne sme pozabiti na Zahodni Balkan, zlasti na BiH, ker ima Rusija tudi v tej regiji posebne interese. To bi bilo zelo nevarno, saj bi se lahko razmere izjemno poslabšale, je poudaril.
“Poskušal sem opozoriti kolege, naj ne pozabimo na BiH,” je povedal Tonin v videoposnetku, ki so ga posredovali z ministrstva za obrambo. Novinarske konference minister ni imel, tako da mu novinarji niso imeli priložnosti zastaviti vprašanj.
Največ razprave je bilo v Brestu po Toninovih besedah o ruskem agresivnem delovanju na vzhodu in v severni Afriki. Ministri so se spraševali, kako lahko skupaj storijo več za zagotovitev varnosti v Ukrajini in preprečitev novega konflikta.
Slovenija po ministrovih navedbah soglaša s partnericami, da je vedenje Rusije neprimerno, da gre za zelo nevarno početje, ki ogroža mir in varnost, ter da se lahko temu zoperstavijo le enotno, pri čemer Tonin izpostavlja, da EU je enotna.
Ob tem so obrambni ministri opozorili tudi na vlogo Rusije v Maliju, kjer ta preko skupine ruskih plačancev Wagner uresničuje svoje interese in onemogoča demokratične procese, je še povedal Tonin.
Minister je tudi opozoril, da ogrožanje miru in varnosti po svetu, na primer na severu Afrike in Bližnjem vzhodu, neposredno vpliva na Slovenijo v obliki nezakonitih migracij, zato je pomembno, da slovenski vojaki sodelujejo v misijah na teh območjih ter pomagajo ohranjati mir in varnost.
Slovenski vojaki bodo to počeli še naprej, zato vojsko tudi opremljajo in posodabljajo, da bodo lahko kakovostno opravljali te naloge, kamor koli jih bodo poslali, je izpostavil Tonin. Ob tem je spomnil, da krepijo navzočnost na vzhodu, kjer izkazujejo solidarnost v Latviji.
Obrambni in zunanji ministri EU danes in v petek na neformalnih srečanjih v francoskem Brestu razpravljajo o strateški suverenosti unije, medtem ko se ZDA in Rusija o prihodnji evropski varnostni ureditvi in rešitvi nove ukrajinske krize pogovarjata brez nje.
Teden diplomatskih prizadevanj za rešitev ukrajinske krize se je namreč v ponedeljek v Ženevi začel s pogovori ZDA in Rusije. V sredo je bilo v Bruslju srečanje 30 članic zveze Nato in Rusije, danes pa se o tem pogovarjajo na Dunaju v okviru Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je sicer danes ob začetku zasedanja v Brestu zavrnil kritike, da Evrope ni za pogajalsko mizo, češ da se te dni z ZDA zelo tesno usklajujejo in da imajo zagotovila, da ne bo nikakršnih odločitev brez tesnega sodelovanja z Evropo.