
Slovenski evropski poslanci iz vrst EPP so zadovoljni, da je Evropski parlament s prepričljivo večino kandidatko EPP Roberto Metsolo danes izvolil za svojo novo predsednico. V vrstah Renew in S&D pa ob čestitkah izražajo pričakovanje, da bo zastopala skupna stališča parlamenta ob vprašanjih, kot je pravica do splava.
Milan Zver (EPP/SDS) je v odzivu zapisal, da je rezultat volitev fascinanten, saj je Metsola z ogromno večino zmagala že v prvem krogu. Spomnil je, da je v relativno kratkem času zgradila bliskovito kariero in dokazala, da lahko uspe tudi nekdo iz male članice, “ki je povrhu še zelo mlad in je ženska”.
“Na to mesto ni prišla zaradi spolnih kvot ali skritih političnih dogovorov, ampak izključno zato, ker je svojo konkurenčnost dokazovala z delavnostjo, odgovornostjo in predanostjo evropskemu projektu. Krasijo jo vrednote, kot so družina in kultura življenja, kar je najbolj zbodlo levico,” je zapisal.
Po mnenju Romane Tomc (EPP/SDS) je Roberta Metsola je prava izbira za vodenje parlamenta. “Je uveljavljena, sodobna desnosredinska političarka s krščanskimi vrednotami. Upam, da bo tudi v novi funkciji ohranila svoj vrednostni model in odločnost,” je zapisala.
Tomčeva je še opozorila, da je izvolitev predsednika parlamenta kljub vsemu del politične igre, socialisti in liberalci pa v pogajanjih za podporo Metsoli po njenih besedah niso ostali praznih rok.
Franc Bogovič (EPP/SLS) verjame, da bo Roberta Metsola odlična predsednica Evropskega parlamenta in pozitiven zgled mladim ženskam.
“Verjamem, da bo krepila odprtost Evropskega parlamenta do vseh državljank in državljanov EU ter njegovo demokratičnost in bo hkrati pozitiven zgled mladim ženskam za delo v politiki,” je zapisal.
Ljudmila Novak (EPP/NSi) je na Twitterju zapisala, da jo veseli, da so v EPP za položaj predlagali žensko. “Roberta Metsola se je že v prvi polovici mandata izkazala kot dobra podpredsednica evropskega hrama demokracije. Njena vizija o demokratični in enotni EU bo izjemnega pomena,” je dodala.
Tudi Milan Brglez (S&D/SD) je zadovoljen, da je Evropski parlament dobil novo predsednico, ki je šele tretja v njegovi zgodovini.
Njegova strankarska kolegica Tanja Fajon, ki sicer, kot je sporočila, danes ni glasovala za Metsolo, je zapisala, da sta z Maltežanko dobro sodelovali v odboru za notranje zadeve. “Je načelna, sposobna in razgledana političarka iz najmanjše članice EU,” je zapisala.
Ob tem pa je izrazila željo, da bi nova predsednica kot obraz parlamenta vestno branila evropske vrednote človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, pravne države, enakosti in človekovih pravic. Napovedala je, da bodo zlasti pozorno spremljali njena stališča do splava.
To sta v skupnem odzivu napovedala tudi poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj (Renew/LMŠ), ki sta sicer prav tako zadovoljna, da je za krmilom parlamenta po dolgih letih ponovno ženska.
Izrazila sta “jasno pričakovanje”, da bo nova predsednica premogla osebno in politično voljo zastopanja stališč Evropskega parlamenta tudi glede vprašanj, o katerih ima drugačna osebna ali ideološka stališča, ter posebej omenila pravico do splava.
Opozorila sta še na vprašanje vladavine prava, pri čemer pričakujeta, da bo nadaljevala po poti pokojnega predsednika Davida Sassolija.
Evropski parlament je danes za novo predsednico prepričljivo izvolil kandidatko EPP, 43-letno Maltežanko Metsolo. Dobila je podporo treh največjih skupin v parlamentu, kljub nekaterim pomislekom glede njenega stališča do splava, ki je na Malti prepovedan.