Slovenija junija z največjim mesečnim padcem industrijske proizvodnje v EU

Industrijska proizvodnja se je v območju z evrom junija na mesečni ravni zmanjšala za 0,6 odstotka, v EU pa za 0,8 odstotka. V Sloveniji je upadla za 7,3 odstotka, kar je največ med članicami unije. V medletni primerjavi je industrijska proizvodnja v območju z evrom nazadovala za 2,9 odstotka, v EU pa za 2,5 odstotka.

Proizvodnja dobrin za vmesno porabo je na mesečni ravni v območju z evrom upadla za en odstotek, proizvodnja investicijskega blaga pa za 1,2 odstotka. Zmanjšala se je tudi proizvodnja trajnih izdelkov za široko potrošnjo, in sicer za 1,8 odstotka. Medtem se je proizvodnja energije povečala za 0,8 odstotka, proizvodnja netrajnega blaga za široko potrošnjo pa za 1,6 odstotka, je objavil evropski statistični urad Eurostat.

V EU se je proizvodnja blaga za vmesno porabo junija zmanjšala za en odstotek, investicijskega blaga pa za 1,2 odstotka. Proizvodnja trajnih izdelkov za široko potrošnjo se je zmanjšala za 2,1 odstotka. Na drugi strani se je proizvodnja energije okrepila za 0,4 odstotka, proizvodnja netrajnega blaga za široko potrošnjo pa za 0,8 odstotka.

Med članicami, za katere so bili na voljo podatki, so največje mesečne rasti beležile Irska (+6,7 odstotka), Luksemburg (+3,9 odstotka) in Estonija (+3,8 odstotka). Največje padce pa so statistiki zabeležili v Sloveniji (-7,3 odstotka), Romuniji (-6,2 odstotka) in na Danskem (-4,9 odstotka).

Medletno se je proizvodnja dobrin za vmesno porabo v območju z evrom zmanjšala za 3,5 odstotka, investicijskega blaga za 6,5 odstotka in trajnih izdelkov za široko potrošnjo za 4,2 odstotka. Proizvodnja energije se je povečala za 0,7 odstotka in proizvodnja netrajnega blaga za široko potrošnjo za 2,8 odstotka.

V EU pa se je proizvodnja blaga za vmesno porabo zmanjšala za 3,1 odstotka in proizvodnja investicijskega blaga za 6,3 odstotka. Zmanjšala se je tudi proizvodnja trajnih izdelkov za široko potrošnjo, za 4,1 odstotka. Proizvodnja energije je bila medtem višja za 1,2 odstotka in proizvodnja netrajnega blaga za široko potrošnjo za 3,3 odstotka.

Med državami so imele največje padce v medletni primerjavi Romunija (-6,9 odstotka), Nemčija (-6,6 odstotka) in Bolgarija (-6,3 odstotka). Slovenija je imela petodstotni padec. Največje rasti so imele Danska (+9,6 odstotka), Irska (+8,7 odstotka) in Grčija (+6,8 odstotka).

Back to top button