
Ministri držav članic EU za kohezijo so na današnjem zasedanju v Bruslju poudarili, da se mora evropska kohezijska politika v prihodnje v večji meri osredotočati na rezultate. Slovenski minister Aleksander Jevšek se je ob tem zavzel za bolj prožno zakonodajo, da bodo lahko članice in regije izbirale med naložbami glede na svoje potrebe.
Ministri so o prihodnosti kohezijske politike razpravljali v luči napovedanih sprememb zakonodajne podlage za izvajanje trenutne finančne perspektive, predlog katerih naj bi Evropska komisija predstavila v kratkem, in razprave o večletnem finančnem okviru EU (MFF) 2028-2034.
Kot so sporočili s Sveta EU, so komisijo pozvali, naj bo evropska kohezijska politika v prihodnje v večji meri osredotočena na rezultate, saj bi lahko tako povečali njeno učinkovitost in uspešnost.
Evropska komisija naj poleg tega poenostavi sisteme nadzora in ocenjevanja izvajanja kohezijske politike, so ministri zapisali v sprejetih sklepih.
Po mnenju ministra Jevška bi morala biti nova zakonodaja bolj prožna, da bodo države članice in regije lahko izbirale med naložbami glede na svoje potrebe, izzive in priložnosti. “Treba je upoštevati specifike manjših držav, zato Slovenija podpira diferenciran pristop in morebitne izjeme. Za soočanje s sedanjim izzivi je zakonodaja preveč omejujoča,” so njegove besede navedli na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj.
Slovenija se zavzema tudi za bolj enotna in poenostavljena pravila, ki bi zmanjšala administrativno breme za upravičence in organe izvajanja ter tako omogočila bolj učinkovito izvajanje kohezijskih projektov, je še dejal minister.
Ob tem je znova izrazil zadržanost Slovenije do tega, da bi izplačevanje kohezijskih sredstev temeljilo na izpolnjevanju reform in naložb.
Podprl pa je prednostna področja kohezijske politike, kot so krepitev konkurenčnosti, spodbujanje trajnega prehoda, odpornosti in varnosti na ravni unije in nacionalni ravni. Obenem se je zavzel za močno kohezijsko politiko in dodelitev ustrezne višine sredstev za doseganje njenih ciljev po letu 2027.
Ministri so sicer v sklepih poudarili, da sta konkurenčnost evropskega gospodarstva in kohezija medsebojno povezani. Spomnili so tudi na ključna načela, na katerih mora temeljiti kohezijska politika. Med temi so deljeno upravljanje in upravljanje na več ravneh, partnerstvo, sorazmernost in subsidiarnost.