
Evropska komisija je objavila najnovejše poročilo o stanju digitalne javne uprave in interoperabilnosti v evropskih državah v letu 2024. Komisija ugotavlja, da so evropske države sprejele široko paleto pobud, namenjenih podpori digitalizacije javnega sektorja, poročilo povzema ministrstvo za digitalno preobrazbo.
Poročilo izpostavlja štiri ključna politična področja – digitalno transformacijo javnih uprav in javnih storitev, interoperabilnost in podatke, zaupanje in kibernetsko varnost ter inovativno uporabo tehnologij. Ta področja so bila izbrana v skladu z aktom o interoperabilni Evropi in cilji političnega programa Digitalno desetletje 2030, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu.
Evropske države so po ugotovitvah komisije sprejele široko paleto pobud za podporo digitalizaciji javnega sektorja. Posebna prizadevanja z vidika premagovanja trenutnega digitalnega razkoraka so zaznali v zdravstvenem sektorju, poudarek je na trajnostni digitalizaciji ter na pobudah, povezanih z digitalno vključenostjo in razvojem znanj.
V poročilu so obenem izpostavili medsebojno povezanost med interoperabilnostjo in podatki, predvsem zaradi poudarka na upravljanju podatkov in ponovni uporabi ter razvoju podatkovnih platform in registrov za boljšo racionalizacijo zagotavljanja javnih storitev.
Evropske države so prav tako vzpostavile centre in institucije za kibernetsko varnost za boj proti kibernetskim grožnjam ter okrepile svoja prizadevanja pri ozaveščanju in usposabljanju glede teh tveganj.
Javne uprave obenem vedno pogosteje vključujejo inovativne tehnologije v svoje delo, pri čemer so umetna inteligenca, uporaba naprednih tehnologij, inovativnih rešitev za izboljšanje delovanja vlad in javnih storitev ter rešitve v oblaku v ospredju takšnega prehoda.
Glede Slovenije so v poročilu spomnili na novembra lani sprejeti nacionalni strateški načrt za digitalno desetletje. Ta določa pot, kako bo Slovenija prispevala k skupnim evropskim ciljem Digitalne agende 2030 na področjih digitalnih kompetenc, digitalne infrastrukture, digitalne preobrazbe gospodarstva in digitalnih javnih storitev.
V raziskavo je bilo vključenih 39 evropskih državah, so še zapisali na ministrstvu.