
Bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca, izražen v standardih kupne moči, se je lani v EU gibal od 66 do 241 odstotkov povprečja unije. Najnižji je bil še naprej v Bolgariji, najvišji pa v Luksemburgu. V Sloveniji je po prvi oceni Eurostata dosegel 91 odstotkov povprečja, kar je eno odstotno točko manj kot leto prej.
Evropski statistični urad je danes objavil predhodne podatke o BDP na prebivalca v standardih kupne moči (PPP) v 2024. Drugo oceno potem običajno objavi proti koncu leta.
Po predhodnih podatkih je bila po tem kazalniku najbogatejša članica EU še naprej Luksemburg, kjer je BDP na prebivalca v PPP dosegal 241 odstotkov povprečja EU. Velikemu vojvodstvu so sledili Irska (211 odstotkov), Nizozemska (135 odstotkov), Danska (128 odstotkov), Belgija (117 odstotkov), Avstrija in Nemčija (po 115 odstotkov) in Švedska (114 odstotkov povprečja EU).
Slovenija se je z 91 odstotki skupaj s Češko uvrstila nekoliko pod povprečje EU. Tik nad jo je bila Španija z 92 odstotki povprečja sedemindvajseterice, s 87 odstotki pa se ji je od članic iz srednje in vzhodne Evrope približevala Litva.
Sosedna Italija je bila pri 98 odstotkih povprečja, tik za Francijo z 99 odstotki. Madžarska in Hrvaška sta dosegali 77 odstotkov povprečnega BDP v PPP.
Na dnu lestvice je že vrsto let Bolgarija. Lani je bila po prvi oceni pri 66 odstotkih povprečja EU. Tik nad njo je Grčija s 70 odstotki, sledita Latvija z 71 odstotki in Slovaška s 75 odstotki.
Vse skupaj je sicer povprečje EU presegalo 10 članic, ki so skupaj predstavljale 34 odstotkov prebivalstva povezave, so še navedli v Eurostatu.